Bilety onlineMuzeum dostępneDofinansowano ze środków Unii Europejskiej
Muzeum Krakowa wprowadza w grudniu 2022 roku ograniczenia funkcjonowania wszystkich oddziałów - zobowiązanie takie nakłada na nas „ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej” z 29 września 2022 r. Więcej informacji w zakładce AKTUALNOŚCI.
Strona korzysta z ciasteczek!

Odszedł od nas Jan Malik

Fotografia kolorowa. Śp. Jan Malik grający na skrzypcach. śp. Jan Malik

Ze smutkiem zawiadamiamy, iż 6 marca 2022 roku odszedł od nas Jan Malik, muzyk, rzeźbiarz, rysownik, kompozytor, poeta, przewodnik górski i szopkarz krakowski.

Urodził się 17 marca 1945 roku na Zwierzyńcu. Był kontynuatorem rodzinnych tradycji szopkarskich, które przejął po swoim dziadku Walentym i ojcu Włodzimierzu. W Konkursie Szopek Krakowskich uczestniczył do połowy lat osiemdziesiątych, jednak również później związany był z szopkarskim dziedzictwem Malików, w które włączył swoją żonę Annę oraz córki. Był artystą wszechstronnym. Zawodowo jako skrzypek związany był z Operą Krakowską. Tworzył rzeźbę w drewnie, przede wszystkim tzw. "świątki". Uczestniczył również w odgrywaniu tradycyjnych jasełek rodziny Malików oraz był współtwórcą szopki, która jest wykorzystywana w tych spektaklach.

Składamy najgłębsze wyrazy współczucia Rodzinie i bliskim Jana Malika.
Fotografia kolorowa. Śp. Jan Malik grający na skrzypcach. śp. Jan Malik