Bilety onlineMuzeum dostępneDofinansowano ze środków Unii Europejskiej
Muzeum Krakowa wprowadza w grudniu 2022 roku ograniczenia funkcjonowania wszystkich oddziałów - zobowiązanie takie nakłada na nas „ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej” z 29 września 2022 r. Więcej informacji w zakładce AKTUALNOŚCI.
Strona korzysta z ciasteczek!

Odszedł od nas Tadeusz Gillert

Czarno-biała fotografia. Mężczyzna czytający książkę

W dniu 23 maja odszedł od nas Pan Tadeusz Gillert, jeden z najbardziej utytułowanych szopkarzy krakowskich. Autor ponad 100 szopek i niezliczonej liczby prac malarskich. Twórca Ludowy. Mistrz dla wielu młodszych adeptów szopkarstwa krakowskiego.

Urodził się 17 marca 1932 roku w Krakowie. Szopkami zainteresował się już w okresie okupacji. W 1948 roku wziął udział po raz pierwszy w Konkursie Szopek Krakowskich. Od tamtej chwili zgłaszał swoje prace do szopkarskiej rywalizacji 54 razy (po raz ostatni w 2019 roku). Zdobył łącznie 15 nagród pierwszych, 21 nagród drugich, 15 nagród trzecich oraz liczne wyróżnienia i nagrody specjalne. Wysoko oceniane dzieła Pana Tadeusza były przez dekady wyznacznikiem kanonu szopki krakowskiej. Wzbogaciły one kolekcje w Polsce i za granicą we Włoszech, Australii, Francji, Niemczech, Szwajcarii, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Ameryce Południowej. Muzeum Krakowa posiada sześć szopek autorstwa Pana Tadeusza w swoich zbiorach.
Tadeusz Gillert należał do Stowarzyszenia Plastyków Nieprofesjonalnych Ziemi Krakowskiej, a także do Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Był jednym z założycieli artystycznej grupy „Zdrój” w Krzeszowicach, z którym to miastem był również mocno związany. Przekazał dziedzictwo szopkarstwa krakowskiego swoim synom, ale także uczestnikom prowadzonych przez siebie warsztatów edukacyjnych, wśród których są laureaci Konkursu Szopek Krakowskich.
Czarno-biała fotografia. Mężczyzna czytający książkę