Bilety onlineMuzeum dostępne
Ustawienia prywatności
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Aby uzyskać więcej informacji i spersonalizować swoje preferencje, kliknij „Ustawienia”. W każdej chwili możesz zmienić swoje preferencje, a także cofnąć zgodę na używanie plików cookie na poniższej stronie.
Polityka prywatności
*Z wyjątkiem niezbędnych

Poczuj się burmistrzem Podgórza

Oglądasz biurko burmistrza podgórza od strony „urzędniczej”. Widok ten był zarezerwowany głównie dla zasiadającego za nim ostatniego włodarza Wolnego Królewskiego Miasta Podgórza, Franciszka Maryewskiego. To on doprowadził do połączenia Podgórza i Krakowa w 1915 roku. 
Miał on do swojej dyspozycji dwie zamykane szafki z w podstawie biurka, w których trzymał zapewne ważne dla miasta dokumenty. Może było w nich również miejsce na rzeczy osobiste, np.  jakąś ulubioną filiżankę. W blacie biurka zamontowano trzy zamykane szuflady. Obecny blat biurka nie jest oryginalny. Ten pierwotny miał balustradkę otaczającą blat z trzech stron, służącą podtrzymywaniu stosów dokumentów, maszynę do pisanie, kałamarz, telefon. Środkowa szuflada była najprawdopodobniej przeznaczona na wszelkie materiały i przyrządy piśmiennicze. Ale co kryły szuflady boczne? Ta kwestię pozostawiamy już tylko Twojej wyobraźni.
Zapraszamy jednocześnie do innej zabawy umysłowej. Zwiedzając naszą wystawę spróbuj popatrzeć na prezentowane treści okiem podgórskiego Burmistrza. Jakie decyzje postawił przed nim  los, jakie działania musiał podjąć by zrealizować stojące przed nim zadania… ?

Biurko

Burmistrz Franciszek Maryewski za biurkiem. Fotografia ze zbiorów Archiwum Państwowego w Krakowie

Powiązane oddziały