Bilety onlineMuzeum dostępneDofinansowano ze środków Unii Europejskiej
Strona korzysta z ciasteczek!

Premiera „Encyklopedii Krakowa” na Targach Książki w Krakowie

Jednym z najważniejszych wydarzeń pierwszego dnia Targów Książki w Krakowie była premiera „Encyklopedii Krakowa”, z udziałem licznego grona jej twórców. Prezydent Krakowa prof. Jacek Majchrowski wyraził nadzieję, że za rok wydawnictwo powalczy o wręczaną podczas krakowskich targów Nagrodę im. Jana Długosza, przyznawaną za najlepsze książki naukowe i popularnonaukowe z dziedziny humanistyki.
„Encyklopedia Krakowa” ukazała się nakładem Biblioteki Kraków i Muzeum Krakowa. To druga, poszerzona i zaktualizowana edycja wydawnictwa, które 2000 roku ukazało się nakładem Wydawnictwa Naukowego PWN.
Prof. Majchrowski przypomniał historię prac wydawnictwami dokumentującymi historię Krakowa. Dziękował wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie i druk dwutomowego wydania „Encyklopedii…”, w którym znalazło się około 6000 haseł i 3000 ilustracji.
Prof. Jacek Purchla, Redaktor Naczelny „Encyklopedii…”podkreślał, odpowiadając na pytania zadawane przez prowadzącego rozmowę dr. Michała Niezabitowskiego, Dyrektora Muzeum Krakowa, jak wielkim wyzwaniem było zaktualizowanie wydawnictwa, choć od jego ukazania się minęło nieco ponad 20 lat. Kraków zmienia się tak szybko, że „Encyklopedia…” z każdą chwilą się dezaktualizuje, trzeba ją więc kupować czym prędzej - przekonywał. I dziękował serdecznie wszystkim współpracownikom, których liczna grupa pojawiła się w hali EXPO. Była to jednak zaledwie część ekipy pracującej nad „Encyklopedią” – hasła do pierwszego wydania pisało około 700 osób, do drugiego kolejne 300.
Dr Agnieszka Staniszewska-Mól, Dyrektorka Biblioteki Kraków zdradziła, że w planach jest przygotowanie na bazie „Encyklopedii Krakowa” portalu, dzięki któremu stanie się ona ogólnodostępna. Również prof. Purchla podkreślał, że praca zespołu ją tworzącego nie skończyła się wraz z papierowym wydaniem.