Bilety onlineMuzeum dostępne
Ustawienia prywatności
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Aby uzyskać więcej informacji i spersonalizować swoje preferencje, kliknij „Ustawienia”. W każdej chwili możesz zmienić swoje preferencje, a także cofnąć zgodę na używanie plików cookie na poniższej stronie.
Polityka prywatności
*Z wyjątkiem niezbędnych

Program Święta Oddziału Muzeum Podgórza „Podgórze + Początek” 24 - 25 lutego

Kolejną edycję Święta Oddziału chcemy poświęcić początkom miasta Podgórza z okazji 240 rocznicy założenia miasta przez cesarza Józefa II. Wydarzenia które planujemy wpisują się w rozszerzenie narracji wystawy stałej „Miasto pod Kopcem Kraka”, zwłaszcza zaś tematyki podjętej w Sieni i Sali II. Podobnie jak w latach poprzednich Święto chcemy zrealizować w formie dwudniowej, z wykładami, oprowadzaniem oraz spacerem. Do udziału w Święcie zaprosiliśmy m.in. Panią dr Kamilę Follprecht z Archiwum Narodowego w Krakowie oraz Panią dr Monikę Cepil z Instytutu Geografii i Nauk o Środowisku Wydziału Nauk Ścisłych i Przyrodniczych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, której rozprawa doktorska dotyczyła zjawiska kolonizacji józefińskiej.

Program:
Sobota 24 lutego 2024 r.
godz. 11.00 – warsztaty rodzinne „Podgórze ze smakiem”

Podgórze było kiedyś osobnym miastem założonym w 1784 roku. Do dziś wędrując po Podgórzu można podziwiać jego piękne kamienice i dawne budynki fabryki. Domy budowane często na wzór wiedeńskich mają swój charakter, są przemyślane i pięknie zdobione. W czasie zajęć przyjrzymy się niektórym z nich i wykonamy podobny w technice… jadalnej. Nasza fasada Fabryki Cukrów, bądź wymarzonej kilkupiętrowej kamienicy będzie kolorowa i wykonana ze smakiem, gdyż ostatecznie będzie ją można zjeść.

Prowadzenia: Anna Pomykalska
Miejsce: Sala edukacyjna Muzeum Podgórza
Cena: 20zł, Limit: 20 osób
Rezerwacja w Centrum Obsługi Zwiedzających Muzeum Krakowa
adres: Rynek Główny 35 (Pałac Krzysztofory)
godziny otwarcia: poniedziałek - niedziela 10.00 - 19.00, telefon: (12) 426 50 60 email: info@muzeumkrakowa.pl 

godz. 13:00 – wykład „Kolonizacja józefińska w Galicji”
Kolonizacja józefińska stanowiła planową akcję osadniczą prowadzoną z inicjatywy cesarza Józefa II na terytorium dawnej Galicji. Na nowe osady przeznaczono zagarnięte przez rząd austriacki ziemie klasztorne i królewszczyzny. Akcje osadniczą prowadzono w latach 1781-1789. Podczas kolonizacji józefińskiej powstały nowe osady, zlokalizowane w granicach obecnych województw: małopolskiego i podkarpackiego na obszarze Polski oraz w obwodach: lwowskim i iwanofrankiwskim na terytorium Ukrainy. Akcja osadnicza miała na celu zwiększenie potencjału demograficznego, unowocześnienie gospodarki rolnej, podniesienie struktur ekonomicznych państwa, poprzez podatki płacone przez kolonistów oraz potrzebę czerpania kadry na stanowiska urzędników, nauczycieli, duchownych oraz oficerów armii Niemieckiej. Osadnicy mieli odgrywać rolę wzoru gospodarowania dla polskich chłopów.
Głównym celem referatu będzie analiza genezy i rozwoju osadnictwa józefińskiego na obszarze Galicji, zobrazowanie procesu kształtowania i przemian układów przestrzennych oraz analiza reliktów dziedzictwa kulturowego.

Prowadzenie: dr Monika Cepil, Wydział Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego
Miejsce: Sala Spotkań Muzeum Podgórza
Udział bezpłatny

godz. 14:30 – oprowadzanie po wystawie stałej „Szlakiem Bardela – Miasto Podgórze i 50 pierwszych lat jego istnienia”

Oprowadzanie po wystawie stałej „Miasto pod Kopcem Kraka” zostanie poprowadzone odwołując się do pracy Franciszka Bardela „Miasto Podgórze : jego powstanie i pierwszych 50 lat istnienia” z 1901 roku, która do dziś pozostaje jednym z ważnych źródeł do poznania historii Podgórza. W ślad za cytatami z książki Odwiedzający będą mieli okazję do odkrycia wątków łączących początki miasta z konkretnymi obiektami z wystawy stałej.

Prowadzenie: Jakub Jastrzębski
Miejsce: Wystawa Stała „Miasto pod Kopcem Kraka”
Cena: w cenie regularnego biletu na Wystawę Stałą
Limit: 25 osób
Rezerwacja w Centrum Obsługi Zwiedzających Muzeum Krakowa, adres: Rynek Główny 35 (Pałac Krzysztofory), godziny otwarcia: poniedziałek - niedziela 10.00 - 19.00, telefon: (12) 426 50 60, email: info@muzeumkrakowa.pl 

Niedziela 25 lutego 2024 r.
godz. 11.00 – spacer „Najstarsze w Podgórzu”

Spacer szlakiem najstarszej podgórskiej zabudowy związanej z początkami miasta. Będzie to okazja do odkrycia nie tyko historii Zajazdu pod św. Benedyktem – siedziby Muzeum Podgórza, ale też wielu mniej znanych – a fascynujących budynków zlokalizowanych m.in. przy ul. Józefińskiej, Rynku Podgórskim czy ulicy Zamoyskiego. Będzie to także okazja do poznania ówczesnych stylów w architekturze, zwłaszcza zaś „stylu józefińskiego”.

Prowadzenie: Emil Bajorek
Miejsce zbiórki: hol Muzeum Podgórza
Cena: 20zł
Limit: 30 osób
Rezerwacja w Centrum Obsługi Zwiedzających Muzeum Krakowa
adres: Rynek Główny 35 (Pałac Krzysztofory), godziny otwarcia: poniedziałek - niedziela 10.00 - 19.00, telefon: (12) 426 50 60,e mail: info@muzeumkrakowa.pl 

godz. 12.00 – warsztaty rodzinne „Tajemnice Muzeum Podgórza”
Do Muzeum Podgórza można przyjść, żeby dowiedzieć się czegoś o dawnym mieście Podgórzu i jego mieszkańcach, poznać wiele ciekawostek i obejrzeć ładne eksponaty. Ale czy wiecie, jak działa takie muzeum, co się tutaj robi i kto w nim pracuje? Co powoduje, że na naszej wystawie „dymią” kominy fabryczne i słyszymy różne dźwięki? I co tak na prawdę kryje się za zamkniętymi drzwiami? Zapraszamy dzieci na niezwykłe spotkanie z Muzeum Podgórza, które w ten jeden dzień odkryje nam swoje tajemnice.

Prowadzenie: Anna Warzecha
Miejsce: wystawa stała „Miasto pod Kopcem Kraka”
Cena: 20zł
Limit 20 osób (dorośli + dzieci)
Rezerwacja w Centrum Obsługi Zwiedzających Muzeum Krakowa, adres: Rynek Główny 35 (Pałac Krzysztofory), godziny otwarcia: poniedziałek - niedziela 10.00 - 19.00, telefon: (12) 426 50 60
email: info@muzeumkrakowa.pl 

godz. 13.00 – wykład „Podgórskie Archiwum – najstarsze dokumenty dotyczące miasta Podgórza w zasobie Archiwum Narodowego w Krakowie”

Wiele z ważnych, podgórskich dokumentów pochodzących z czasów powstania miasta znajduje się dziś w zasobie Archiwum Narodowego w Krakowie, instytucji partnerującej wystawie „Miasto pod Kopcem Kraka”. Rocznica powstania Podgórza staje się więc wyśmienitą okazją do rozszerzenia opowieści o archiwaliach zaprezentowanych na wystawie, ale także przedstawienia innych, nie mniej ważnych w badań nad początkami miasta dokumentami jakie posiada Archiwum. Zaprezentuje je wytrawna badaczka związana z Podgórzem, Pani dr Kamila Follprecht.

Prowadzenie: dr Kamila Follprecht, Archiwum Narodowe w Krakowie
Miejsce: Sala Spotkań Muzeum Podgórza
Udział bezpłatny

godz. 14:30 – oprowadzanie po wystawie stałej „Podgórze zaplanowane(?)”
Podczas niedzielnego oprowadzania dr Robert Gaweł z zespołu Muzeum Podgórza zaprezentuje historie rozwoju rodzącego się miasta – tą zaplanowaną m.in. na planie Hoefferna jak i tą w rzeczywistości zrealizowaną. Odkryte zostanie to co wpłynęło na kształt miasta i kierunki jego rozwoju. Czy dziś w przestrzeni są ślady z tego jak rodziło się w końcu XVIII wieku?

Prowadzący: dr Robert Gaweł
Miejsce: Wystawa stała „Miasto pod Kopcem Kraka”
Cena: w cenie regularnego biletu na Wystawę Stałą
Limit: 25 osób
Rezerwacja w Centrum Obsługi Zwiedzających Muzeum Krakowa, adres: Rynek Główny 35 (Pałac Krzysztofory), godziny otwarcia: poniedziałek - niedziela 10.00 - 19.00, telefon: (12) 426 50 60
email: info@muzeumkrakowa.pl 

Wejście na Wystawę Stałą „Miasto pod Kopcem Kraka” w cenie 1zł.

Promocja w sklepiku muzealnym na wydawnictwo „Miasto pod Kopcem Kraka” w wysokości 25% (cena regularna 50zł, cena promocyjna 37,50zł).

Powiązane oddziały