Rekordowy Konkurs Szopek Krakowskich

Padający śnieg nie przeszkodził w pobiciu rekordu – do 81. Konkursu Szopek Krakowskich zgłoszono 232 szopki.
Mokry śnieg mógłby uszkodzić delikatne szopki, twórcy nie ustawiali ich więc pod pomnikiem Adama Mickiewicza, a pod arkadami Sukiennic.
Do konkursu zgłoszono, po raz pierwszy drogą elektroniczną, 232 szopki, co jest absolutnym rekordem. Dotychczas najwięcej było ich – jeszcze przed pandemią – 230. W ubiegłym roku o nagrody walczyli twórcy 140 szopek.
- Bardzo się z tego cieszę, bo oznacza to, że podjęta przez nas praca, mająca na celu konsekwentne wzmacnianie tej pięknej tradycji, przynosi efekty – mówił dr Michał Niezabitowski, Dyrektor Muzeum Krakowa. – Bardzo ciekawy jestem, ile z tych szopek jest dziełem młodych twórców, którzy poszerzą szopkarskie środowisko.
Okazało się, że rozłożyło się to równomiernie.
Szopek dorosłych zgłoszono 77 (duże - 12, średnie - 22, małe - 24, miniatura - 19).
Szopek rodzinnych zgłoszono 19.
Szopek młodzieżowych zgłoszono 6.
Szopek dziecięcych indywidualnych zgłoszono 68.
Szopek szkolnych zgłoszono 45.
Szopek w nowej kategorii OFF zgłoszono 17.
Szopki krakowskie wpisano na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego w 2014 roku, a w 2018 także na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa ludzkości UNESCO.
Wyniki tegorocznego konkursu poznamy w niedzielę 10 grudnia o godz. 14. Pokonkursową wystawę szopek będzie można oglądać w Pałacu Krzysztofory (Rynek Główny 35) od poniedziałku 11 grudnia.