Rusza internetowe głosowanie na Wydarzenie Historyczne Roku 2021

Kolorowa grafika przedstawiająca czerwoną koronę

Muzeum Historii Polski, organizator 15. edycji Plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku, informuje, że od 15 lipca 2022 można głosować na wybraną przez jury finałową piętnastkę w trzech kategoriach: Wydarzenie, Wystawa oraz Edukacja.

W tym  etapie plebiscytu głosować mogą wszyscy – i to internauci zadecydują o ostatecznych wynikach. Głosy można oddawać do 15 sierpnia.

Rozpoczyna się drugi etap plebiscytu czyli GŁOSOWANIE: (15 lipca ‒ 15 sierpnia 2022). Internauci wskazują swoje typy z listy piętnastu laureatów ‒ po 5 z każdej kategorii ‒ umieszczonej na stronie internetowej Wydarzenia Historycznego Roku.

Aby wziąć udział w głosowaniu należy wejść na stronę www.whr.muzhp.pl, zapoznać się z poszczególnymi wydarzeniami i zaakceptować regulamin Plebiscytu i oddać łącznie trzy głosy, jeden głos na jedno wydarzenie w każdej kategorii.

Komisja konkursowa w składzie:
  • Prof. Jolanta Choińska-Mika – Przewodnicząca Jury (Uniwersytet Warszawski
  • Zastępca Przewodniczącego Rady MHP)
  • Wojciech Duch (redaktor naczelny portalu historia.org.pl)
  • Piotr Legutko (dyrektor TVP Historia)
  • Dr Marek Mutor (dyrektor Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu)
  • Barbara Schabowska (dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza)
  • Gabriela Sierocińska-Dec (kierownik działu edukacyjnego Muzeum Historii Polski) zadecydowała, że w tym roku do II etapu zakwalifikowanych zostało 15 wydarzeń, wśród których znalazły się:

Kategoria "Wystawy"

• Otwarcie zrewitalizowanego Zamku Krzyżackiego w Szczytnie, Organizator: Urząd Miejski w Szczytnie
  • Sub una campana/Pod jednym dzwonem, Organizator: Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urząd Miasta Krakowa
  • Otwarcie Centrum Szyfrów Enigma, Organizator: Poznańskie Centrum Dziedzictwa
  • Otwarcie Muzeum Pamięci Sybiru, Organizator: Muzeum Pamięci Sybiru, Miasto Białystok
  • Otwarcie Muzeum Stanisława Wyspiańskiego, Organizator: Muzeum Narodowe w Krakowie.

Kategoria "Wystawy"

• „4 x Nowoczesność. Polskie Style Narodowe 1890-1918”, Organizator: Muzeum Narodowe w Krakowie
  • „Wrocław pamięta – stan wojenny we Wrocławiu”, Organizator: Ośrodek Pamięć i Przyszłość/Centrum Historii Zajezdnia
  • „Wszystkie arrasy króla. Powroty 2021 - 1961 – 1921”, Organizator: Zamek Królewski na Wawelu - Państwowe Zbiory Sztuki
  • „Miasto—Moda—Maszyna”, Organizator: Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi
  • Otwarcie wystawy stałej „Kraków od początku, bez końca” w Pałacu Krzysztofory, Organizator: Muzeum Krakowa

Kategoria "Edukacja"

• Baśniowe pogranicze. W krainie legend polskich i słowackich, Organizator: Gmina Miasto Rzeszów
  • „Z Sierakowa pod Chocim. W 400. rocznicę zwycięstwa”, Organizator: Muzeum Zamek Opalińskich w Sierakowie
  • Tajna misja Mazurów, Organizator: Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Pojezierze”
  • Wielkoformatowa gra planszowa "Gas Age - Epoka Gazu", Organizator: Muzeum Gazownictwa w Paczkowie
  • Akademia Witolda Pileckiego, Organizator: Instytut Pileckiego
Zachęcamy do głosowania w  pierwszym plebiscycie w kraju, którego laureatów wyłaniają jurorzy oraz internauci.

W tym roku zostało zgłoszonym blisko dwieście projektów, z kraju i zagranicy. Tradycyjnie najwięcej projektów zgłoszono w kategorii Wydarzenie.

Plebiscyt angażuje wiele środowisk lokalnych, które chcą wypromować organizowane przez siebie przedsięwzięcia. Od początku istnienia Plebiscytu zgłoszono około 1900 przedsięwzięć, a w internetowym głosowaniu wzięło udział łącznie blisko 50 tys. internautów.

Na kanale YouTube Muzeum Historii Polski dostępna jest prezentacja laureatów z poprzedniej edycji.

Plebiscyt zakończy we wrześniu uroczysta Gala, podczas której nastąpi ogłoszenie zwycięzców.
Plebiscyt został objęty Honorowym Patronatem Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. Piotra Glińskiego.

Organizator: Muzeum Historii Polski w Warszawie
Partner: historia.org.pl

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Darczyńca: Fundacja PGNiG
Sfinansowano ze środków Fundacji PZU.
Patroni medialni: Polskie Radio, Polska Agencja Prasowa, TVP, dzieje.pl, Polska Press Grupa, Sieci, wSieci Historii, Gość Niedzielny.

Autorem statuetek dla zwycięzców plebiscytu jest Maciej Zychowicz.
Autorem tegorocznego plakatu jest Onto Studio.
Kolorowa grafika przedstawiająca czerwoną koronę