Bilety onlineMuzeum dostępneDofinansowano ze środków Unii Europejskiej
Informacja dotycząca pracy w dniu 30 maja (Boże Ciało). Link
Strona korzysta z ciasteczek!

Szafa grająca znowu gra...

Kolorowa fotografia przedstawiająca orchestron

Informacje na temat orchestronu

Pracownia Konserwacji Muzeum Krakowa przywróciła do życia i pełnej używalności niezwykły obiekt, jakim jest szafa grająca, zwana też orchestronem

Pracownia Konserwacji Muzeum Krakowa przywróciła do życia i pełnej używalności niezwykły obiekt, jakim jest szafa grająca, zwana też orchestronem. Zabytek, jest niemal równolatkiem Muzeum Krakowa - pochodzi z przełomu XIX i XX wieku. Podpis "ZDZISŁAW RYLSKI CZĘSTOCHOWA"  w języku polskim i rosyjskim widniejący na tabliczce na zwieńczeniu szafy, często jest mylnie intepretowany jako producent instrumentu. Jednak w 1982 roku, podczas opracowywania karty zabytku, dr Beniamin Vogel zanotował, że prawdopodobnie był on jedynie dystrybutorem tego instrumentu, który został wykonany w którejś z niemieckich lub szwajcarskich fabryk.  
Obiekt został poddany konserwacji, zarówno zewnętrznej, jak wewnętrznej, dzięki której wszystkie mechanizmy zostały odnowione i usprawnione. Odnowę orchestronu wykonała Pracownia Konserwacji Muzeum Krakowa we współpracy z Panem Sławomirem Pacurą. Konserwacji zostały poddane mechanizmy młotowe, zegarowe i mechanizm ksylofonu oraz bębny z melodiami i inne elementy. W ramach konserwacji mechanizmu wymieniono młotki w systemie wiedeńskim, rozebrano wszystkie mechanizmy, które oczyszczono, zaś brakujące elementy dorobiono (korba, tarcze z cyframi, mechanizm repetycji utworów i mechanizm start-stop oraz struny).
Dorobiono również odważnik odtworzony na podobieństwo zachowanego  z Bielska Białej, gdzie znajduje się podobna szafa. Wszystkie elementy dorabiane były po przeprowadzonych wcześniej kwerendach.
Odnowy obudowy orchestronu wykonała Pracownia Konserwacji Muzeum Krakowa. Po zdemontowaniu części mechanizmu z drewnianej szafy usunięto stare nawarstwienia lakierów, wykonano wzmocnienia konstrukcyjne, dorobiono brakujące elementy ozdobne – zamki i okucia. Uzupełniono brakujące części obudowy oraz wymieniono szyby, lustra i instalację elektryczną. Końcowym etapem prac konserwatorskich przy szafie było założenie politury. 
Na przełomie września i października zamontowano wszystkie elementy orchestronu i instrument poddano strojeniu.
Obecnie można oglądać szafę grającą w oddziale Thesaurus Cracoviensis w soboty w godzinach 8:00-16:00.
Kolorowa fotografia przedstawiająca orchestron

Powiązane oddziały