Bilety onlineMuzeum dostępne
Zmienione godziny otwarcia Muzeum Krakowa w okresie Świąt Bożego Narodzenia Link
Ustawienia prywatności
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Aby uzyskać więcej informacji i spersonalizować swoje preferencje, kliknij „Ustawienia”. W każdej chwili możesz zmienić swoje preferencje, a także cofnąć zgodę na używanie plików cookie na poniższej stronie.
Polityka prywatności
*Z wyjątkiem niezbędnych

Uroczystość wręczenia nagrody Świadek Historii w Kielcach

Kolorowa fotografia przedstawiająca nagrodę

Informacja na temat oddziału Ulica Pomorska

8 listopada 2019 r. w sali widowiskowej Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach odbyła się ceremonia wręczenia nagrody Świadek Historii. Dla nas była to szczególnie miła uroczystość. Jednym z sześciu laureatów został Janusz Baster. Z wnioskiem o uhonor

8 listopada 2019 r. w sali widowiskowej Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach odbyła się ceremonia wręczenia nagrody Świadek Historii. Dla nas była to szczególnie miła uroczystość. Jednym z sześciu laureatów został Janusz Baster. Z wnioskiem o uhonorowanie krakowanina wystąpiło nasze Muzeum.
Jak co roku, honorowy tytuł Świadek Historii otrzymały osoby szczególnie zasłużone dla upamiętniania historii narodu polskiego, zaangażowane w pielęgnowanie pamięci historycznej, dbające o zachowanie, propagowanie i pogłębianie wiedzy o historii najnowszej naszego kraju.
Janusz Baster od kilkunastu lat upowszechnia wiedzę na temat walki zbrojnej krakowian w czasie II wojny światowej, w tym szczególnie konspiracji antyniemieckiej i antykomunistycznej. Jest synem Józefa Bastera (ps. Rak), który w 1939 r. wstąpił do Organizacji Orła Białego, od 1940 r. był szefem łączności okręgu krakowskiego Związku Odwetu ZWZ, a potem – krakowskiego Kedywu AK (matka była łączniczką wywiadu i krakowskiego Kedywu). Janusz Baster jest animatorem wielu przedsięwzięć upamiętniających krakowskich konspiratorów. Założył m.in. stronę internetową www.kedyw.info, wygłasza wykłady i prelekcje, publikuje książki i artykuły. W 2019 r. Muzeum Krakowa wydało jego książkę Kronika Polskiego Państwa Podziemnego w Krakowie (1939–1945).
Kolorowa fotografia przedstawiająca nagrodę

Powiązane oddziały