Bilety onlineMuzeum dostępne
Ustawienia prywatności
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Aby uzyskać więcej informacji i spersonalizować swoje preferencje, kliknij „Ustawienia”. W każdej chwili możesz zmienić swoje preferencje, a także cofnąć zgodę na używanie plików cookie na poniższej stronie.
Polityka prywatności
*Z wyjątkiem niezbędnych

Witryna z zabawkami – rekrutacja

Kolorowy baner reklamujący wydarzenie

Muzeum Krakowa zaprasza na pierwszy projekt Muzeum Zabawek w Krakowie: edycja druga w Muzeum Podgórza.

Rekrutacja trwa w dniach 4–26 września 2021

Czy chcielibyście stworzyć wystawę w muzeum? Wejść w rolę kuratora i aranżera? Zbudować opowieść z zabawek historycznych oraz współczesnych wykonanych wspólnie z rzemieślnikami? Zapraszamy do projektu „Witryna z zabawkami” na siedem wrześniowych warsztatów w Muzeum Podgórza.

„Witryna z zabawkami” wypełni się autentycznymi zabawkami z kolekcji rodziny Sosenków – największej w Polsce kolekcji historycznych zabawek. W trakcie siedmiu spotkań w Muzeum Podgórza uczestnicy warsztatów – kuratorzy – pracować będą nad osobistym pokazem kolekcji, w którym pojawią się wątki podgórskie. Marek i Katarzyna Sosenko opowiedzą o wybranych zabawkach, z których kuratorzy wybiorą te, które znajdą się na wystawie. Krakowscy rzemieślnicy ujawnią tajniki swojego warsztatu, a uczestnicy pod ich okiem stworzą własne zabawkowe przedmioty. Całość zyska profesjonalną oprawę plastyczną, którą uczestnicy wykonają wspólnie ze współczesnym artystą. Obiekty uzupełnimy też o osobiste komentarze.

Pokaz odbędzie się w tytułowej witrynie – przeszklonych regałach w holu wejściowym muzeum oraz w Depozycie pamięci. Witryny ze spotkania na spotkanie będą się wypełniać obiektami z historycznej kolekcji, współczesnymi interwencjami i historiami. Spotkanie premierowe – otwarte dla publiczności – będzie też zachętą do podzielenia się własnymi zabawkami, które będą mogły uzupełnić pokaz tylko na chwilę lub pozostać w tym miejscu na dłużej.

Zapraszamy osoby w każdym wieku!

Spotkania będą się odbywały w kameralnych około 12-osobowych grupach w Muzeum Podgórza (ul. Limanowskiego 51, Kraków, jeśli będzie istniała możliwość spełnienia warunków związanych z obostrzeniami sanitarnymi, dwa spotkania odbędą się w pracowniach rzemieślników).

Projekt zakończymy publikacją podsumowującą naszą wspólną pracę (ukaże się w 2022 r. na zakończenie całego projektu, czyli po zrealizowaniu pięciu wystaw w witrynie) oraz filmem dokumentalnym.

Szczegółowy program

4 września, sobota, godz. 11.00–13:00 (spotkanie z kolekcjonerami)
8 września, środa, 17.00–20:00 (warsztat z rzemieślnikiem)
11 września, sobota, godz. 11.00–13:00 (spotkanie z kolekcjonerami)
15 września, środa, 17.00–20:00 (spotkanie z kolekcjonerami oraz redaktorem)
18 września, sobota, godz. 11.00–14:00 (warsztat z rzemieślnikiem)
22 września, środa, godz. 17:00–20:00 (wykonanie aranżacji plastycznej wspólnie z artystą,      Arturem Wabikiem)
25 września, sobota (inauguracja projektu z interwencjami publiczności)
Od 26 września „Witryna z zabawkami” dostępna dla publiczności od czwartku do niedzieli w        godzinach od 10:00 do 17:00

„Witryna z zabawkami” to cykl warsztatów realizowanych przez Fundację Zbiorów Rodziny Sosenków we współpracy z Ośrodkiem Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka, Muzeum Podgórza (oddziałem Muzeum Krakowa) i Muzeum Narodowym w Krakowie. Łącznie odbędzie się pięć edycji projektu, czyli postanie pięć pokazów. Pierwsza edycja odbyła się latem w Cricotece, a kolejne trzy edycje w 2022 r.: wiosną w Kamienicy Szołayskich im. Feliksa Jasieńskiego (grupą docelowa będą osoby o specjalnych potrzebach), latem w Muzeum Podgórza oraz wczesną jesienią w Kamienicy Szołayskich im. Feliksa Jasieńskiego (warsztat w języku angielskim dla społeczności międzynarodowej). Ponadto „Witryna z zabawkami” będzie miała swoją odsłonę on-line, gdzie równolegle prowadzone będą działania włączające.

Informacja: https://www.facebook.com/muzeumzabawekrakow   
Zgłoszenia przyjmujemy drogą mailową do wyczerpania limitu miejsc.
Zapisy, pytania, sugestie: kontakt@muzeumzabawekrakow.pl   
Udział w projekcie jest bezpłatny.

Zależy nam na pracy w stałej grupie, ale oczywiście rozumiemy, że z różnych przyczyn stuprocentowej obecności nie da się z wyprzedzeniem zadeklarować. Gdyby się okazało, że ktoś będzie musiał opuścić zajęcia, prosimy o informację z wyprzedzeniem, abyśmy mogli to miejsce zaoferować innemu chętnemu
Koordynacja projektu: Katarzyna Jagodzińska i Melania Tutak

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu

Logo Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Rysunek Orła Białego oraz szaro-czerwony napis z nazwą Ministerstwa.
Kolorowy baner reklamujący wydarzenie

Powiązane oddziały