Bilety onlineMuzeum dostępneDofinansowano ze środków Unii Europejskiej
Strona korzysta z ciasteczek!

WYŁAZimy w Hucie

Kolorowy baner reklamujący wydarzenie

Muzeum Nowej Huty, oddział Muzeum Krakowa rozpoczyna projekt WYŁAZimy w Hucie, obejmujący przygotowanie wykazu zachowanych w dzielnicy wyłazów schronowych – z uwzględnieniem ich lokalizacji, dokumentacji fotograficznej i stanu zachowania.

Projekt jest realizowany we współpracy z Biurem Miejskiego Konserwatora Zabytków, Instytutem Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Małopolskim Stowarzyszeniem Miłośników Historii „Rawelin”.

W latach 50. XX wieku w związku z zagrożeniem zimnowojennym władze PRL przystąpiły do budowy schronów przeciwlotniczych na terenie kraju. W Nowej Hucie zbudowano ponad 250 tego typu budowli. Ich częściami składowymi były także wyjścia ewakuacyjne z szybami wyłazowymi zakończonymi stalowymi lub betonowymi pokrywami, a w późniejszym okresie - konstrukcjami z betonu i siatki.

Te schrony i ich elementy, które przetrwały do dzisiaj, są postrzegane jako tajemnicze, niezwykłe pozostałości po minionej epoce. Intrygują zarówno mieszkańców dzielnicy, jak i turystów. Stanowią ważny obszar działalności Muzeum Nowej Huty i jego filii - Podziemnej Nowej Huty, pozwalający na odkrywanie zimnowojennego dziedzictwa na terenie dzielnicy, prowadzenie badań oraz działań edukacyjnych w tym zakresie.

Muzeum zwraca się do Mieszkańców, Właścicieli i Administratorów obiektów i terenów w Nowej Hucie z prośbą o wyrozumiałość i otwartość wobec pracowników muzeum oraz studentów Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego zaangażowanych w prace nad projektem w przestrzeni dzielnicy, począwszy od czerwca 2021 roku.
Kolorowy baner reklamujący wydarzenie

Powiązane oddziały