Wymiana i rekonstrukcja zabytkowej stolarki okiennej i drzwiowej w budynku Muzeum Nowej Huty

Kolorowa fotografia. Krata okienna w zabytkowym budynku widziana od środka budynku przez otwarte okno. Krata okienna w budynku Muzeum Nowej Huty

W dawnym kinie Światowid, siedzibie Muzeum Nowej Huty, oddziału Muzeum Krakowa, w pierwszych dniach grudnia zakończono prace przy wymianie (wraz z rekonstrukcją) zabytkowej stolarki okiennej i drzwiowej.

Wymieniono 21 okien oraz wykonano konserwację 8 krat na oknach na parterze (wraz z wymianą parapetów) na elewacji wschodniej budynku dawnego kina. Wymieniono i odtworzono również cztery pary istniejących drewnianych drzwi zewnętrznych (po dwie na wschodniej i zachodniej elewacji budynku) na wzór istniejących drzwi zabytkowych, z zachowaniem oryginalnych podziałów płaszczyzn skrzydeł drzwiowych, technologii wykonania, techniki oraz charakterystycznych form. Odtworzono również cztery brakujące kraty w naświetlach bram. Powyższe prace kosztowały 320 000 zł i zostały sfinansowane ze środków własnych Muzeum Krakowa. Wymiany okien i drzwi wykonano zgodnie z programem prac konserwatorskich, będących elementem projektu remontu dawnego kina i dostosowania go do potrzeb nowoczesnej placówki muzealnej.