Bilety onlineMuzeum dostępneDofinansowano ze środków Unii Europejskiej
W tym roku zapisy na konkurs szopek krakowskich prowadzimy w formie elektronicznej. Wszystkie osoby chcące wziąć udział w konkursie proszone są o zapisywanie się poprzez formularz. Zapisy trwają do 5 grudnia. Link
Strona korzysta z ciasteczek!

Zapraszamy na IX edycję Święta Rodziny Krakowskiej!

Kolorowy baner reklamujący wydarzenie

Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Rodziny wraz z Wydziałem Polityki Społecznej i Zdrowia serdecznie zaprasza na organizowaną w dniach 21-23 maja 2021 r. IX edycję Święta Rodziny Krakowskiej.

„Oprowadzanki”

Rodzinne oprowadzania po wybranych oddziałach Muzeum Krakowa.
Zapisy: Centrum Obsługi Zwiedzających, Rynek Główny 1, poniedziałek – niedziela,  10.00 do 19.00, tel.: 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl

  1. Rynek Podziemny – Archeologiczna przygoda: sobota, 22 maja, godz. 10.00 –11.00, oprowadza Anna Warzecha. Czy wiecie, że pod powierzchnią Rynku Głównego kryją się niezwykłe tajemnice? A może chcecie zostać ich odkrywcami, dowiedzieć się, jak pracują archeolodzy i co odnaleźli pod ziemią w samym centrum Krakowa? Na czym tak naprawdę polega praca archeologa? Na zwiedzanie pełne zagadek i archeologicznych odkryć zapraszamy dzieci, rodziców i dziadków. Na pewno każdy znajdzie tutaj coś ciekawego.
  2. Wieża RatuszowaU szczytu władzy: sobota, 22 maja, godz. 14.30–15.30, oprowadza Justyna Kasińska. Wieża Ratuszowa to obok Sukiennic i kościoła Mariackiego najbardziej znany symbol Krakowa. Nie wszyscy jednak wiedzą, że jest ona pozostałością po dawnej siedzibie władz miejskich, czyli krakowskim ratuszu. W trakcie oprowadzania, rozwiązując przygotowane łamigłówki, odkryjemy, gdzie zostawili po sobie znaki budowniczowie wieży i odszyfrujemy ich znaczenie. Dowiemy się również, kto poza królem mógł się posługiwać berłem i w jakich okolicznościach go używał. Zastanowimy się także, co łączyło kata z budynkiem ratusza i czy był on tam częstym gościem. Postaramy się policzyć schody, które trzeba pokonać, żeby móc rozkoszować się panoramą widoczną z najwyższego piętra wieży.
  3. Kamienica Hipolitów – W mieszczańskim domu: niedziela, 23 maja, godz. 12.00–13.00, oprowadza Michał Hankus. Zapraszamy do udziału w niezwykłym rodzinnym oprowadzaniu, w czasie którego będziemy poznawać domowe wynalazki sprzed ponad 100 lat. Dowiemy się, jakie były sposoby ogrzewania dawnych domów, metody przyrządzania kawy i herbaty, dowiemy się, do czego służyła szkandela, co należało zrobić, by mieć piękne loki, a także, jak wyglądał przodek smartfona oraz który wynalazek to pradziadek plików mp3.

Spacery:

  1. Przez łąkę do parku – piątek, 21 maja, godz. 12.00 (obowiązują zapisy), oprowadza Maria Lempart. Spacer rozpoczyna się w ogrodzie Domu Zwierzynieckiego (ul. Królowej Jadwigi 41), a kończy przy pomniku niedźwiedzia Wojtka w parku Jordana. Błonia to nie tylko największa w Europie łąka w centrum miasta, ale także świadek wielu ważnych wydarzeń w dziejach Krakowa i Polski. Z kolei park Jordana to pierwszy w kraju ogród zabaw stworzony specjalnie z myślą o dzieciach i młodzieży. Podczas spaceru przez zielone tereny Zwierzyńca uczestnicy nie tylko poznają historię obu tych miejsc, ale także wykonują zadania i wspólnie uczestniczą w grach zręcznościowych. Spacer rozpoczyna        się w ogrodzie Domu Zwierzynieckiego, a kończy przy pomniku niedźwiedzia Wojtka w parku Jordana.
  2. Szlachetne sąsiedztwo Muzeum Podgórza – sobota, 22 maja, godz. 12.00 (obowiązują zapisy), oprowadza dr Robert Gaweł. Spacer rozpoczyna się w Muzeum Podgórza, ul.  Limanowskiego 51, a kończy na kopcu Kraka. Podczas spaceru, który rozpocznie się na dziedzińcu Muzeum Podgórza, poznamy miejsca istotne nie tylko w dziejach samego Podgórza, ale całego Krakowa. Dla wytrwałych spacerowiczów przygotowaliśmy mały prezent: spojrzenie na panoramę miasta z wysokości...
Kolorowy baner reklamujący wydarzenie