Bilety onlineMuzeum dostępne
Ustawienia prywatności
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Aby uzyskać więcej informacji i spersonalizować swoje preferencje, kliknij „Ustawienia”. W każdej chwili możesz zmienić swoje preferencje, a także cofnąć zgodę na używanie plików cookie na poniższej stronie.
Polityka prywatności
*Z wyjątkiem niezbędnych

Zbiórka na ochronę dóbr kultury Lwowa

Kolorowy baner reklamujący wydarzenie

#StandWithUkraine

Muzeum Krakowa zaprasza do wzięcia udziału w zbiórce na ochronę dóbr kultury Lwowa organizowaną przez Gminę Kraków.

Gaśnice (piankowe i proszkowe), koce i tkaniny niepalne, a także wełnę mineralną, które zostaną wykorzystane do zabezpieczenie zabytków z terenu ogarniętej wojną Ukrainy, można przekazywać w Muzeum Podgórza (ul. Limanowskiego 51) od godz. 9:00 do godz. 19:00 od jutra do odwołania.
- Wobec realnego zagrożenia kontynuacją działań wojennych na bezpowrotną utratę i nieodwracalne zniszczenia narażone jest wielokulturowe i wielonarodowe dziedzictwo Ukrainy. Brutalność najeźdźców dotyczy w tej chwili obszarów o szczególnym znaczeniu historycznym i symbolicznym dla Ukrainy, obiektów wpisanych do narodowych rejestrów zabytków, ale także zabytków o szczególnym statusie dóbr światowego dziedzictwa. Na terenie dotkniętym wojną zagrożone są muzea, galerie sztuki, obiekty sakralne, zespoły pałacowe, kolekcje sztuki, archiwa, zabytkowe nekropolie – apeluje Robert Piaskowski, Pełnomocnik Prezydenta Krakowa ds. Kultury. - Dlatego apelujemy o wsparcie, które pozwoli zabezpieczyć dobra kultury przed zniszczeniami wojennymi. Prosimy o zbiórkę materiałów służących zabezpieczeniu bezcennych obiektów zabytkowych przed pożarami. Liczy się każda pomoc – podkreśla.

Apel został skierowany do wszystkich instytucji publicznych i prywatnych, do służb konserwatorskich i instytucji zajmujących się ochroną i rewaloryzacją dziedzictwa kulturowego, do miast partnerskich, środowiska muzealnego, uniwersyteckiego, bibliotek, archiwów, firm budowlanych, składów budowlanych, supermarketów, jednostek straży pożarnej, OSP, firm ochrony, a także firm zajmujących się rewaloryzacją i konserwacją o wsparcie materiałowe i techniczne dla zabezpieczenia bezcennych dóbr kultury (obiektów, zbiorów muzealnych, wyposażenia świątyń) przed pożarem i działaniami wojennymi.
Z uwagi na znaczny tonaż przywożonych materiałów, gmina Kraków prosi także o pomoc przy realizacji zbiórki, tzn. wypożyczenie wózków widłowych wraz z operatorami do pracy na terenie hal przy ul. Bartników 10, które będą głównym miejscem zbiórki.

„Zwracamy się również z prośbą o wsparcie działań miasta na rzecz uchodźców z Ukrainy. Do pakowania darów w miejskich magazynach potrzebujemy pudeł kartonowych, taśm pakowych i dyspenserów, wózków paletowych, a także rękawic roboczych (nitrylowych) w rozmiarach S i M” – czytamy w wystosowanym apelu.
Dary o mniejszych gabarytach można składać także w Zintegrowanym Centrum Dziedzictwa Krakowa przy ul. św. Krzyża 1 w dni powszednie w godz. 8:00-16:00.
Kolorowy baner reklamujący wydarzenie

Powiązane oddziały