Zwycięzcy 20. edycji konkursu o tytuł Małego Króla Kurkowego

Kolorowe zdjęcie srebrnego kura

W dniu 28 maja 2022 roku podczas Święta Oddziału Celestat odbył się finał konkursu o tytuł Małego Króla Kurkowego współorganizowany z Towarzystwem Strzeleckim Bractwo Kurkowe w Krakowie.

Finaliści konkursu zmagali się w konkurencjach sprawnościowych, z których  najważniejsze było rzucanie lotkami do kura z balonów. Ten, kto stracił ostatni balonik z najcelniejszym okiem otrzymał tytuł Małego Króla Kurkowego, a dwaj przed nim Marszałków.

Zwycięzcy 20. edycji konkursu o tytuł Małego Króla Kurkowego:

Mały Król Kurkowy - Maja Kobis, kl. 7 B, Szkoła Podstawowa nr 38 im. Bractwa Kurkowego
I Marszałek - Pola Franczak, kl. 7 B, Szkoła Podstawowa nr 38 im. Bractwa Kurkowego
II Marszałek - Jan Młynek, kl. 7 C, Szkoła Podstawowa nr 38 im. Bractwa Kurkowego

Intronizacja Małego Króla Kurkowego

Jana Grzegorza Pacuta
i Marszałków: Macieja Szczęsnego Żółcińskiego, Piotra Pateckiego

4 czerwca godzina 12.00, Rynek Główny, scena pod wieżą Ratuszową

Organizator: Towarzystwo Strzeleckie Bractwa Kurkowego

Uroczystości lokalne stanowiące element Dni Miasta Krakowa odbywające się dorocznie pod patronatem prezydenta Krakowa. Intronizacja króla kurkowego to tradycja sięgająca średniowiecza. W 1936 roku intronizację włączono w obchody Dni Krakowa. Po II wojnie światowej uroczystość reaktywowano w 1964 roku i włączono w obchody święta miasta Krakowa i od tego czasu tradycyjnie odbywa się ona na krakowskim Rynku Głównym.

Program:
9.00 – zbiórka braci kurkowych w Parku Strzeleckim pod budynkiem Celestatu
9.30-10.00 – przemarsz orszaku bractwa kurkowego od Celestatu do bazyliki Mariackiej
godz. 11.00 – msza św. w bazylice Mariackiej
godz. 12.00 – intronizacja króla kurkowego na rok 2022 na scenie pod wieżą Ratuszową w Rynku Głównym
Kolorowe zdjęcie srebrnego kura