Bilety onlineMuzeum dostępne
Strona korzysta z ciasteczek!

Lato w mieście - Duże i małe w Krakowie wspaniałe!

Muzeum Krakowa zaprasza na wydarzenia w ramach akcji Lato w Mieście.

Po raz kolejny Muzeum Krakowa pragnie zaprosić całe rodziny z dziećmi i młodzieżą na zajęcia w ramach akcji Lato w Mieście. Hasło tegorocznej edycji to: „Duże i małe w Krakowie wspaniałe!”. Po pierwsze chcemy zachwycić naszych uczestników pięknem wielkich budowli i maleńkich, umykających oczom detali. Po drugie dzielimy się opowieściami o najważniejszych wydarzeniach, a także o mało znanych, lokalnych bohaterach. Ponadto nasze zajęcia kierujemy do całych rodzin, a więc dużych i małych! Stąd właśnie w naszej ofercie znajdą Państwo spacery, oprowadzania, warsztaty, questingi, a nawet rejs po Wiśle dla różnych grup wiekowych – od 5 do 18 lat.
Wspólnie będziemy budować domki dla owadów, poszukiwać melodii miasta czy też spacerować z duchami po Krakowie i Podgórzu. Poznamy bliżej imć Twardowskiego, artystę Wyspiańskiego, postać z denara Łokietka i czworonożnych mieszkańców Zwierzyńca. Opowiemy również o symbolach żydowskich, historiach kryjących się w murach getta i o dzielnych legionistach. Nie zabraknie także spotkań na naszych wystawach czasowych – Bunt w systemie. Muzyczne przestrzenie wolności 1945–89 oraz Wincenty Wodzinowski. Czuły obserwator (1866–1940). Zajęcia odbywać się będą w naszych oddziałach oraz przestrzeni miejskiej w weekendy i w tygodniu. Na pierwsze warsztaty zapraszamy 29 czerwca, a na ostatnie – na zakończenie lata 31 sierpnia. Informacje pojawiać będą się na muzealnej stronie internetowej, a także na profilach społecznościowych.

INFORMACJE ORGANIZACYJNE

Czas trwania zajęć wynosi średnio od jednej do półtorej godziny.
Udział w wydarzeniach realizowanych w ramach programu Lato w Mieście jest odpłatny.

Bilety:

  • dzieci i młodzież (do lat 18): 20 złł
  • bezpłatny wstęp przysługuje jednemu opiekunowi, pozostali opiekunowie: 20 zł
  • posiadaczom Krakowskiej Karty Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem przysługuje 50% zniżki
  • wstęp na wydarzenie Piknik rodzinny z legionistami jest wolny
  • udział w warsztatach Miasto z wody jest bezpłatny – konieczna rezerwacja: tel. 12 426 50 60, e-mail info@muzeumkrakowa.pl 
Bilety można zakupić online poprzez stronę https://bilety.mhk.pl, w kasach muzealnych oddziałów realizujących zajęcia oraz w Centrum Obsługi Zwiedzających.
Sprzedaż biletów jest uruchamiana ok 3 tygodni przed danym wydarzeniem.

Informacja: Centrum Obsługi Zwiedzających w Pałacu Krzysztofory, Rynek Główny 35, 31-011 Kraków, tel. 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl

Oddziały i filie Muzeum Krakowa biorące udział w wydarzeniu:

1. Pałac Krzysztofory (Rynek Główny 35)
2. Rynek Podziemny (Rynek Główny 1)
3. Stara Synagoga (ul. Szeroka 24)
4. Dom pod Krzyżem (ul. Szpitalna 21)
5. Kamienica Hipolitów (pl. Mariacki 3)
6. Celestat (ul. Lubicz 16)
7. Barbakan i Mury Obronne (ul. Basztowa)
8. Dom Zwierzyniecki (ul. Królowej Jadwigi 41)
9. Przystań Muzeum (ujście Rudawy do Wisły, na wysokości zejścia nad Wisłę od ul. Flisackiej)
10. Muzeum Podgórza (ul. Limanowskiego 51)
11. Rydlówka (ul. W. Tetmajera 28)
12. Muzeum Nowej Huty (os. Centrum E1)
13. Thesaurus Cracoviensis (ul. Księcia Józefa 337)
14. Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego (ul. Forteczna 28)
15. Apteka pod Orłem (pl. Bohaterów Getta 18)
16. Ulica Pomorska (ul. Pomorska 2)
17. Dział Edukacji (ul. Szpitalna 21)

Program: czerwiec

29.06 (sobota), godz. 12.00
Bajka o bikiniarzach
Warsztaty dla rodzin z dziećmi w wieku 7–12 lat
Miejsce: Muzeum Nowej Huty
Prowadzenie: Bartosz Arkuszewski

Jakie są nasze ulubione ubrania? Dres, falbanki, a może coś z postaciami z bajek i filmów? Czy nasze stroje zależą od humoru, samopoczucia, a może od okazji? Kim byli bikiniarze i dlaczego nosili barwne stroje oraz buty na grubej podeszwie? W czasie warsztatów spróbujemy odpowiedzieć na te pytania. Z materiałów plastycznych i skrawków tkanin wykleimy też własne, niepowtarzalne stylizacje inspirowane subkulturą bikiniarzy!

Program: lipiec

01.07 (poniedziałek), godz. 10.00
O pewnym chłopcu spod Wawelu, który stał się wielkim twórcą
Spacer połączony z warsztatem dla rodzin z dziećmi (45 min spacer + 45 min warsztat)
Miejsce zbiórki: Dom Długosza, ul. Kanonicza 25
Prowadzenie: dr Karina Janik

Spacer spod Domu Długosza przy ulicy Kanoniczej, przez Planty pod kościół Mariacki i dojście ulicą Szpitalną do Domu pod Krzyżem stanie się przestrzenią opowieści o dorastaniu i szlifowaniu talentów, o nauce oraz o osiągnięciach jednego z najbardziej znanych twórców Młodej Polski – Stanisława Wyspiańskiego. Historia ta stanie się z kolei inspiracją dla warsztatów, w czasie których zmierzymy się z naszą przyszłością. Odwołując się do marzeń, postawimy sobie pytanie – kim chcę zostać w przyszłości? Następnie z pomocą opiekunów określimy swoje zalety, umiejętności i mocne strony, które mogą być przydatne w realizacji marzeń i osiąganiu celów. Uczestnicy wykonają mapy celów techniką wycinanki bądź rysunku i tekstu.
Uwaga! Sprzedaż biletów wyłącznie online

04.07 (czwartek), godz. 10.00–11.30
Miasto z wody – namaluj z nami Kraków, płynąc po Wiśle
Warsztaty edukacyjne – rejs dla rodzin z dziećmi w wieku 6–16 lat
Miejsce: Przystań Muzeum, Bulwar Rodła, u ujścia Rudawy (na wysokości zejścia nad Wisłę od ul. Flisackiej) ), rejs po Wiśle (Przystań Muzeum – Dąbie – Przystań Muzeum)
Prowadzenie: Matylda Wejdman, Mateusz Niemiec

Zapraszamy na wyjątkowe spotkanie na Wiśle dla dużych i małych. W ramach wydarzenia popłyniemy przez Kraków na galarze – tradycyjnej jednostce drewnianej na jakiej niegdyś spławiano towary w dół rzeki. Na pokładzie czekać na Was będzie przewodnik, który opowie o historii zaklętej w rzece. Popłyniemy z naszej Przystani Muzeum, która znajduje się u ujścia rzeki Rudawy, obok klasztoru Norbertanek, aż do stopnia wodnego Dąbie – czyli przez cały historyczny Kraków. Słuchając opowieści o dawnym Krakowie i legend związanych z Wisłą, będziecie mieli za zadanie stworzenie wspólnego rodzinnego rysunku o tym, co najbardziej Was urzekło w widoku miasta z perspektywy wody. Będziemy płynąć w kameralnej grupie, wydarzenie ma charakter piknikowy – można zabrać swój prowiant, a na pokładzie mile widziani są czworonożni przyjaciele.

Z uwagi na warunki pogodowe (silny deszcz, burza, niski stan wody utrudniający wypłynięcie) wydarzenie może zostać odwołane.
Uwaga! Wydarzenie bezpłatne – konieczna rezerwacja: e-mail info@muzeumkrakowa.pl , tel. 12 426 50 60

04.07 (czwartek), godz. 12.00–13.30
Miasto z wody – namaluj z nami Kraków, płynąc po Wiśle
Warsztaty edukacyjne – rejs dla rodzin z dziećmi w wieku 6–16 lat
Miejsce: Przystań Muzeum, Bulwar Rodła, u ujścia Rudawy (na wysokości zejścia nad Wisłę od ul. Flisackiej) ), rejs po Wiśle (Przystań Muzeum – Dąbie – Przystań Muzeum)
Prowadzenie: Matylda Wejdman, Mateusz Niemiec

Zapraszamy na wyjątkowe spotkanie na Wiśle dla dużych i małych. W ramach wydarzenia popłyniemy przez Kraków na galarze – tradycyjnej jednostce drewnianej na jakiej niegdyś spławiano towary w dół rzeki. Na pokładzie czekać na Was będzie przewodnik, który opowie o historii zaklętej w rzece. Popłyniemy z naszej Przystani Muzeum, która znajduje się u ujścia rzeki Rudawy, obok klasztoru Norbertanek, aż do stopnia wodnego Dąbie – czyli przez cały historyczny Kraków. Słuchając opowieści o dawnym Krakowie i legend związanych z Wisłą będziecie mieli za zadanie stworzenie wspólnego rodzinnego rysunku o tym, co najbardziej Was urzekło w widoku miasta z perspektywy wody. Będziemy płynąć w kameralnej grupie, wydarzenie ma charakter piknikowy – można zabrać swój prowiant, a na pokładzie mile widziani są czworonożni przyjaciele.

Z uwagi na warunki pogodowe (silny deszcz, burza, niski stan wody utrudniający wypłynięcie) wydarzenie może zostać odwołane.
Uwaga! Wydarzenie bezpłatne – konieczna rezerwacja: e-mail info@muzeumkrakowa.pl , tel. 12 426 50 60

04.07 (czwartek), godz. 12.00
Obrazowo – kopia czy oryginał
Warsztaty muzealne dla rodzin z dziećmi w wieku 5–13 lat
Miejsce: Pałac Krzysztofory – sala wystaw czasowych
Prowadzenie: Tomasz Karżewicz

Tematem naszego spotkania będzie postać krakowskiego malarza Wincentego Wodzinowskiego. Od najmłodszych lat przejawiał on talent malarski. Swoje umiejętności kształcił pod okiem wybitnego artysty Jana Matejki. Podczas zajęć przyjrzymy się obrazom na wystawie i spróbujemy odpowiedzieć na pytania, czym jest kopia i jak rozpoznać oryginał. To właśnie temat kopii i oryginału będzie najważniejszą częścią naszego spotkania, ponieważ nasz malarz doczekał się wielu kopistów, na czym ucierpiały zarówno reputacja, jak i dobrobyt rodziny Wodzinowskich. Po zwiedzeniu tematycznym wystawy uczestnicy będą mieli za zadanie wykonać rysunek – kopię wybranej pracy malarza.

05.07 (piątek), godz. 16.00
Domowa łąka
Spacer połączony z warsztatami dla rodzin z dziećmi w wieku 5–10 lat
Miejsce: Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego
Prowadzenie: Agata Skrzoska, Natalia Lisowska

Wybierzcie się z nami na spacer wokół Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego, gdzie latem można podziwiać wiele gatunków roślin. Przyjrzymy się roślinom, porozmawiamy o warunkach, jakie należy im zapewnić do prawidłowego wzrostu, o tym jak ważne dla ekosystemu jest utrzymywanie traw i łąk oraz jakie mają one znaczenie dla zwierząt i owadów. Po spacerze uczestnicy zabawią się w ogrodników i samodzielnie posieją w doniczkach wieloletnie, miododajne rośliny, które będą mogli zabrać do domu.

06.07 (sobota), godz. 10.00
Dzieciństwo w getcie
Warsztaty dla dzieci w wieku 10–13 lat
Miejsce: Apteka pod Orłem
Prowadzenie: Jan Jakub Grabowski

Kwestia dzieciństwa podczas II wojny światowej jest jednym z najbardziej angażujących emocjonalnie aspektów tej wojny. Ofiarami światowego konfliktu byli nie tylko żołnierze, dorośli, ale również dzieci. Ich losy z jednej strony okazywały się niezwykle dramatyczne, a z drugiej pokazywały, że takie wartości jak przyjaźń, miłość i dobro potrafią zaistnieć nawet w ekstremalnie trudnych warunkach. Celem warsztatów jest przedstawienie losów dzieci podczas II wojny światowej ze szczególnym uwzględnieniem krakowskiego getta i jego mieszkańców. Głównym źródłem dla poznania tej historii będzie pamiętnik Haliny Nelken, który doskonale przybliża dziecięcą perspektywę na wyzwania czasów wojny.

09.07 (wtorek), godz. 12.00
Śladami tego, co bezpowrotnie utracono
Spacer dla młodzieży
Miejsce zbiórki: ul. Pomorska 2
Prowadzenie: Tomasz Stachów

Na przykładzie wybranych miejsc w Krakowie zostaną przedstawione straty w dziedzinie dziedzictwa materialnego i ludnościowego w okresie okupacji niemieckiej. Wiele zdawałoby się nieszczególnie interesujących kamienic znajdujących się na trasie spaceru, skrywa często dramatyczną, a zarazem bardzo ciekawą historię lat II wojny światowej.

11.07 (czwartek), godz. 11.00
Wakacje z duchem
Warsztaty połączone ze spacerem dla rodzin z dziećmi w wieku 6–10 lat
Miejsce: Muzeum Podgórza
Prowadzenie: Anna Warzecha

Czy wiecie, że każde miasto ma swojego ducha? Podgórze, które kiedyś też było osobnym miastem, nie jest gorsze i również ma takiego ducha. I to nie byle jakiego! W czasie warsztatów uczestnicy najpierw wykonają własne duchy, które będą takie, jakie podpowie każdemu jego wyobraźnia – może straszne, a może śmieszne? A następnie zabierzemy je na krótki spacer do jednego z najmniejszych kościołów w Krakowie, żeby tam poznać mrożącą krew w żyłach historię o pewnej złej księżniczce. Kto wie, może całość zakończymy duchową sesją zdjęciową. Podobno duchy na zdjęciach nie wychodzą najlepiej. Warto będzie to sprawdzić! Zapraszamy!

Uwaga! W razie złej pogody całe zajęcia odbędą się w budynku Muzeum Podgórza.

11.07 (czwartek), godz. 17.00–19.00
Ceramiczne talerze (małe i duże)
Warsztaty dla rodziny z dziećmi od 6 roku życia
Miejsce: Rydlówka
Prowadzenie: Chlastu Plastu

Talerzyk deserowy, czy nieco większy by pomieścił śniadanka? Odciśniesz na nim liście, czy trawy? A może ulubionego kwiatka? Praca twórcza ma tę wspaniałą cechę, że daje ogrom możliwości i uwalnia wyobraźnię. Podczas warsztatów będzie można własnoręcznie ulepić swoje osobiste, wyjątkowe talerze lub talerzyki.
Uwaga! Ulepione talerze będą musiały wyschnąć a następnie zostać wypalone w piecu, dlatego odbiór prac możliwy będzie dopiero po upływie ok. 3 tygodni.

12.07 (piątek), godz. 11.00
Szlakiem obrońców Krakowa
Spacer edukacyjny dla dzieci w wieku 10–16 lat
Miejsce: Barbakan
Prowadzenie: dr Michał Szczerba

Podczas spaceru uczestnicy poznają otoczenie i historię średniowiecznych obwarowań Krakowa, zabytków wpisanych na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zwiedzą Barbakan, perłę architektury obronnej, wejdą do wnętrza jego machikuł. Na przykładzie mostu Kleparskiego poznają też działanie mostu zwodzonego. Następnie będą mogli wspiąć się na mury miejskie, gdzie zwiedzą wnętrze Baszty Pasamoników, kaplicę w Bramie Floriańskiej oraz ganki staży miejskiej, wcielając się w rolę obrońców dawnego Krakowa.

16.07 (wtorek), godz. 11.00
Polowanie na symbole małe i duże. Mizrach dla początkujących
Warsztaty dla dzieci w wieku 10–13 lat
Miejsce: Stara Synagoga
Prowadzenie: Karolina Ożóg

Mizrach w kulturze żydowskiej to nic innego jak ozdobne tablice, które zawieszane były w synagogach i domach na ścianie wschodniej. Były malowane, rysowane, wykonywane w formie wycinanek czy haftów. Były też pełne symboliki. Podczas warsztatów poznamy elementy takich tablic, dowiemy się, jak je wykonywano i co mogło się na nich znajdować. Opowiemy o tym, co oznacza lew, a co orzeł. Rozwiążemy też zagadkę, dlaczego niektóre świeczniki mają siedem, a inne dziewięć ramion. Dowiemy się wreszcie, dlaczego drzewo i słońce są ważne w kulturze żydowskiej. Na koniec zajęć każdy uczestnik będzie miał szansę samodzielnie wykonać element mizrach!

17.07 (środa), godz. 11.00
Wszystkie zwierzątka małe i duże
Warsztaty dla rodzin z dziećmi w wieku 6–10 lat
Miejsce: Dom Zwierzyniecki
Prowadzenie: Maria Lempart

Skąd się wziął Zwierzyniec w Krakowie? Co wspólnego ma Zwierzyniec ze zwierzętami? Czym się różni ZOO od schroniska? To ważne pytania, ale najważniejsze jest to, że wszystkie zwierzątka, małe i duże, są naszymi przyjaciółmi. Chcemy zatem przygotować wspólnie portrety naszych zwierzęcych przyjaciół, używając do tego różnych materiałów, które można znaleźć w domu. Spróbujemy?
Uwaga! Sprzedaż biletów wyłącznie online

18.07 (czwartek), godz. 10.00
Na tropie melodii Krakowa
Spacer dźwiękowy połączony z warsztatami dla rodzin z dziećmi w wieku 10–13 lat
Miejsce zbiórki: Park im. Wisławy Szymborskiej (ul. Karmelicka 24b)
Prowadzenie: dr Monika Widzicka

Podczas spaceru wytężymy słuch i uruchomimy wyobraźnię, by wytropić dźwięki tworzące melodię Krakowa. Jakie odgłosy towarzyszą nam na co dzień w mieście? A co słyszeli mieszkańcy Krakowa przed stu laty? Które dźwięki trwają mimo upływu lat, a jakie bezpowrotnie zniknęły? Podczas spaceru na uczestników będą czekać zadania dźwiękowe i ćwiczenia z uważnego słuchania. Spacer zakończymy warsztatami z tworzenia mapy dźwiękowej w Domu pod Krzyżem (ul. Szpitalna 21).
Uwaga! Sprzedaż biletów wyłącznie online

19.07 (piątek), godz. 10.00
Duże i małe skarby Pana Twardowskiego
Oprowadzanie i warsztaty plastyczne dla dzieci w wieku 6–10 lat
Miejsce: Thesaurus Cracoviensis
Prowadzenie: Mikołaj Niedojadło

Mural zdobiący fasadę Thesaurusa stanie się punktem wyjścia do poznania legendy o Panu Twardowskim, a podczas zwiedzania muzealnego skarbca będziemy szukać elementów ukazanych na malowidle. Uczestnicy będą także mogli zobaczyć, w jaki sposób profesjonalnie przechowuje się i zabezpiecza najcenniejsze eksponaty muzealne. Obejrzane przedmioty staną się inspiracją do wykonania prac plastycznych z wyobrażeniem własnych skarbów.

19.07 (piątek), godz. 12.30
Fakty, mity i legendy. Kraków dla małych i dużych
Oprowadzanie interaktywne dla rodzin z dziećmi w wieku 6–13 lat
Miejsce: Rynek Podziemny
Prowadzenie: Katarzyna Kucharska, Szymon Jarosiński

Podczas oprowadzania poznamy historię Krakowa od czasów osady przedlokacyjnej aż do późnego średniowiecza. Opowiemy o tym, jakich cennych informacji o życiu codziennym mieszkańców dostarczyły nam artefakty odkryte w trakcie badań archeologicznych na krakowskim Rynku. Staniemy również oko w oko ze Smokiem Wawelskim, poszukamy śladów obecności Tatarów znanych z legendy o hejnaliście oraz zastanowimy się, kim jest postać umieszczona na jednym z denarów króla Władysława Łokietka.

20.07 (sobota), godz.11.00
Zwierzaki wycinaki
Warsztaty wycinanek dla rodziny z dziećmi wieku od 8 roku życia
Miejsce: Rydlówka
Prowadzenie: Papieralia

Co można zrobić z kartki papieru? Można coś na niej narysować, można ją poskładać lub.. wyciąć coś wyjątkowego. Zapraszamy na warsztaty podczas których uczestnicy poznają technikę wycinania, zgłębią tajniki tego rzemiosła i oczywiście będą mogli stworzyć swoje własne wyjątkowe zwierzaki – wycinaki. Warsztaty poprowadzi wyjątkowy duet, który z papieru potrafi robić cuda. Pod okiem Bogny Brewczyk i Marii Reguckiej z Papieralii poznacie tajemnice papieru i tworzenia wycinanek.

20.07 (sobota), godz. 15.00–21.00
Piknik rodzinny z legionistami
Spotkanie dla rodzin z dziećmi
Miejsce: Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego
Prowadzenie: Tomasz Jamróz-Piłsudski

Zapraszamy na wyjątkowy piknik rodzinny do Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego! Tego dnia wnętrze Fortu Jugowice 52a wypełni się postaciami z początków XX wieku. Żołnierze i damy zaprezentują swoje stroje oraz opowiedzą, jak wyglądało życie w dawnym Krakowie. Punkt werbunkowy pozwoli Wam poczuć się jak prawdziwi legioniści. W kręgu ogniskowym poznacie metody układania stosu i rozpalania ogniska oraz zjecie samodzielnie upieczoną kiełbaskę.
Wstęp wolny!

25.07 (czwartek), godz. 11.00
Tu kiedyś był mur
Spacer dla dzieci w wieku 10–13 lat
Miejsce zbiórki: Apteka pod Orłem, pl. Bohaterów Getta 18
Prowadzenie: Katarzyna Kocik

W marcu 1941 roku okupanci niemieccy utworzyli w Krakowie getto dla ludności żydowskiej. W ten sposób na niewielkiej przestrzeni uwięziono kilkanaście tysięcy krakowskich Żydów. W kwietniu wokół getta zaczęto wznosić mur. Gdzie przebiegały granice getta? W którym miejscu zlokalizowane były bramy? Czy można było z niego wyjść?  Posługując się fotografiami z czasu wojny, wyznaczymy obszar okupacyjnej „dzielnicy żydowskiej”. Spacerując wzdłuż granic getta sprawdzimy, co zostało z tamtego czasu, a czego już nie ma.    

25.07 (czwartek), godz. 17.00–20.00
Śpiąca myszka
Warsztaty filcowania dla rodzin z dziećmi i młodzieżą od 10 roku życia
Miejsce: Rydlówka
Prowadzenie: Marysiowe Misie

Czy da się splątać wełnę tak, żeby zrobić z niej... myszkę? Oczywiście! Filcowanie to nic innego jak właśnie celowe plątanie włókien wełny, aby uzyskać wymarzony wzór lub kształt. Za pomocą specjalnej igły, cierpliwości i przede wszystkim wskazówek prowadzącej uczestnicy zajęć stworzą swoje własne, małe myszki. Warsztaty poprowadzi mistrzyni w tej dziedzinie Marianna Kochanowska, znana lepiej jako Marysiowe Misie.

Program: sierpień

01.08 (czwartek), godz. 10.00
O pewnym chłopcu spod Wawelu, który stał się wielkim twórcą
Spacer połączony z warsztatem dla rodzin z dziećmi (45 min spacer + 45 minwarsztat)
Miejsce zbiórki: Dom Długosza, ul. Kanonicza 25
Prowadzenie: dr Karina Janik

Spacer spod Domu Długosza przy ulicy Kanoniczej, przez Planty pod kościół Mariacki i dojście ulicą Szpitalną do Domu pod Krzyżem stanie się przestrzenią opowieści o dorastaniu i szlifowaniu talentów, o nauce oraz o osiągnięciach jednego z najbardziej znanych twórców Młodej Polski – Stanisława Wyspiańskiego. Historia ta stanie się z kolei inspiracją dla warsztatów, w czasie których zmierzymy się z naszą przyszłością. Odwołując się do marzeń, postawimy sobie pytanie – kim chcę zostać w przyszłości? Następnie z pomocą opiekunów określimy swoje zalety, umiejętności i mocne strony, które mogą być przydatne w realizacji marzeń i osiąganiu celów. Uczestnicy wykonają mapy celów techniką wycinanki bądź rysunku i tekstu.
Uwaga! Sprzedaż biletów wyłącznie online

02.08 (piątek), godz. 10.00
Portret Krakowa malowany na płótnie
Warsztaty dla dzieci w wieku 10–13 lat
Miejsce: Centrum Interpretacji Niematerialnego Dziedzictwa Krakowa
Prowadzenie: Anna Cieplińska-Jaglarz

Wielcy artyści malowali niejednokrotnie Kraków, uwieczniając jego architekturę, mieszkańców, piękno, historię na wielkich i małych płótnach. Czy można jednak namalować… portret Krakowa? Podczas warsztatów porozmawiamy o intrygującym pochodzeniu niektórych kolorów farb używanych dawniej przez artystów oraz zapoznamy się z warsztatem malowania na płótnie. Zastanowimy się także, jak mogłaby wyglądać twarz Krakowa. W części praktycznej namalujemy na płótnach portrety naszego miasta. I nie bójcie się, nie musicie być wielkimi artystami, liczy się dziecięca fantazja!
Zajęcia przewidziane są na dziedzińcu Oddziału Centrum Interpretacji Niematerialnego Dziedzictwa Krakowa, zachęcamy, więc do zaopatrzenia dzieci w nakrycia głowy oraz napoje, przekąski. W przypadku niepogody warsztaty zostaną przeniesiony do sali edukacyjnej.
Uwaga! Sprzedaż biletów wyłącznie online

03.08 (sobota), godz. 14.00
Polowanie na symbole małe i duże. Mizrach dla początkujących
Warsztaty dla dzieci w wieku 10–13 lat
Miejsce: Stara Synagoga
Prowadzenie: Aleksandra Gaj

Mizrach w kulturze żydowskiej to nic innego jak ozdobne tablice, które zawieszane były w synagogach i domach na ścianie wschodniej. Były malowane, rysowane, wykonywane w formie wycinanek czy haftów. Były też pełne symboliki. Podczas warsztatów poznamy elementy takich tablic, dowiemy się, jak je wykonywano i co mogło się na nich znajdować. Opowiemy o tym, co oznacza lew, a co orzeł. Rozwiążemy też zagadkę, dlaczego niektóre świeczniki mają siedem, a inne dziewięć ramion. Dowiemy się wreszcie, dlaczego drzewo i słońce są ważne w kulturze żydowskiej. Na koniec zajęć każdy uczestnik będzie miał szansę samodzielnie wykonać element mizrach!

06.08 (wtorek), godz. 12.00
Legiony jak malowane
Warsztaty dla rodzin z dziećmi w wieku 13–16 lat
Miejsce: Pałac Krzysztofory – sala wystaw czasowych
Prowadzenie: Tomasz Karżewicz

W 110. rocznicę wymarszu Legionów Polskich z Oleandrów zapraszamy młodzież z rodzinami na zajęcia poświęcone bohaterom pieśni My, Pierwsza Brygada. Przewodnikiem po opowieści o bohaterach sprzed wieku będzie Wincenty Wodzinowski, krakowski malarz, uczeń mistrza Matejki, legionista i wielki patriota. Podczas warsztatów uczestnicy będą mogli przymierzyć mundur legionisty oraz wykonają przygotowane dla nich zadanie.

07.08 (środa), godz. 11.00
Wszystkie zwierzątka małe i duże
Warsztaty dla rodzin z dziećmi w wieku 6–10 lat
Miejsce: Dom Zwierzyniecki
Prowadzenie: Maria Lempart

Skąd się wziął Zwierzyniec w Krakowie? Co wspólnego ma Zwierzyniec ze zwierzętami? Czym się różni ZOO od schroniska? To ważne pytania, ale najważniejsze jest to, że wszystkie zwierzątka, małe i duże, są naszymi przyjaciółmi. Chcemy zatem przygotować wspólnie portrety naszych zwierzęcych przyjaciół, używając do tego różnych materiałów, które można znaleźć w domu. Spróbujemy?
Uwaga! Sprzedaż biletów wyłącznie online

08.08 (czwartek), godz. 17.00–19.00
Haft na drewnie
Warsztaty dla rodzin z dziećmi od 6 roku życia
Miejsce: Rydlówka
Prowadzenie: Bure Wióry

Że haftować można na tkaninie, skórze, nawet na obiciu mebli, to pewnie każdy wie i zapewne niejeden też próbował. Czy komuś zdarzyło się jednak haftować… na drewnie? Tak jest to możliwe! Choć oczywiście takie drewienko musi zostać odpowiednio przygotowane. Podczas warsztatów wspólnie wyhaftujemy ludowe wzory na plastrach drewna. Poprowadzą nas  i pomogą w tym zadaniu specjaliści od drewna - Bure Wióry.

09.08 (piątek), godz. 12.00
Gramofony kontra smartfony
Warsztaty dla rodzin z dziećmi w wieku 7–12 lat
Miejsce: Muzeum Nowej Huty
Prowadzenie: Stanisław Benedyk

Co to jest gramofon? Jak działa magnetofon szpulowy? Jak wkłada się kasetę do walkmana? Czy odtwarzacze MP3 na dobre odeszły do lamusa? Czego będziemy używać do słuchania muzyki za 15 lat? Zapraszamy na warsztaty, w czasie których poznamy różne sprzęty odbierające i odtwarzające dźwięk. Dowiemy się, jak przebiegał postęp w tym zakresie od pierwszych dekad PRL-u aż do dziś. Wyobrazimy sobie też, jak będą wyglądać najbardziej nowoczesne urządzenia do słuchania muzyki w nieodległej przyszłości. Wszystkie sprzęty – stare, nowe, duże, małe oraz te, które podpowiada nam wyobraźnia – narysujemy własnoręcznie na dźwiękowej osi czasu.

13.08 (wtorek), godz. 17.30
Suszone flowerboxy
Warsztaty dla rodzin z dziećmi w wieku 13–16 lat i dorosłych
Miejsce: Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego
Prowadzenie: Anna-Maria Peczyńska

Podczas warsztatów uczestnicy stworzą ponadczasowe bukiety w drewnie. Nauczą się, jak tworzyć kompozycję, by była kompletna i dopracowana. Dodatkowo zgłębią oni wiedzę dotyczącą rodzajów suszonych traw i kwiatów oraz ich specyfiki. Zajęcia poprowadzi Anna-Maria Peczyńska – członkini grupy Babskie Duo – artystycznego, przebojowego duetu pasjonatek rękodzieła.
Uwaga! Sprzedaż biletów wyłącznie online

17.08 (sobota), godz. 11.00
Cztery pory roku – lato
Warsztaty dla rodzin z dziećmi od 5 roku życia
Miejsce: Rydlówka
Prowadzenie: Kamil Kopek

Choć lato kojarzy się nam z wakacjami i wypoczynkiem,  to na wsi jest to czas wytężonej pracy. Zbiory, żniwa i prace polowe z tym związane to temat na ciekawą opowieść. Wspólnie poznamy różne sprzęty gospodarskie, obrzędy i zwyczaje letnie, a w ramach odpoczynku (który jednak każdemu się należy) uwijemy wianki.

19.08 (poniedziałek), godz. 12.30
Fakty, mity i legendy. Kraków dla małych i dużych
Oprowadzanie interaktywne dla rodzin z dziećmi w wieku 6–13 lat
Miejsce: Rynek Podziemny
Prowadzenie: Katarzyna Kucharska, Szymon Jarosiński

Podczas oprowadzania poznamy historię Krakowa od czasów osady przedlokacyjnej aż do późnego średniowiecza. Opowiemy o tym, jakich cennych informacji o życiu codziennym mieszkańców dostarczyły nam artefakty odkryte w trakcie badań archeologicznych na krakowskim Rynku. Staniemy również oko w oko ze Smokiem Wawelskim, poszukamy śladów obecności Tatarów znanych z legendy o hejnaliście oraz zastanowimy się, kim jest postać umieszczona na jednym z denarów króla Władysława Łokietka.

20.08 (wtorek), godz. 11.00
Wakacje z duchem
Warsztaty połączone ze spacerem dla rodzin z dziećmi w wieku 6–10 lat
Miejsce: Muzeum Podgórza
Prowadzenie: Anna Warzecha

Czy wiecie, że każde miasto ma swojego ducha? Podgórze, które kiedyś też było osobnym miastem nie jest gorsze i również ma takiego ducha. I to nie byle jakiego! W czasie warsztatów uczestnicy najpierw wykonają własne duchy, które będą takie, jakie podpowie każdemu jego wyobraźnia – może straszne, a może śmieszne? A następnie zabierzemy je na krótki spacer do jednego z najmniejszych kościołów w Krakowie, żeby tam poznać mrożącą krew w żyłach historię o pewnej złej księżniczce. Kto wie, może całość zakończymy duchową sesją zdjęciową. Podobno duchy na zdjęciach nie wychodzą najlepiej. Warto będzie to sprawdzić! Zapraszamy!
Uwaga! W razie złej pogody całe zajęcia odbędą się w budynku Muzeum Podgórza.

22.08 (czwartek), godz. 11.00
Na strzelnicy i w zbrojowni
Warsztaty dla dzieci w wieku 10–13 lat
Miejsce: Celestat
Prowadzenie: dr Michał Szczerba

W trakcie warsztatów uczestnicy poznają historię uzbrojenia (w tym machin oblężniczych) oraz fortyfikacji Krakowa (mury miejskie, Barbakan), zaznajomią się z programem ćwiczeń strzeleckich organizowanych przez Bractwo Kurkowe w okresie staropolskim, a także wezmą udział w szkoleniu z obsługi średniowiecznej kuszy z możliwością strzelania bezpiecznymi pociskami do celu.
Uwaga! Sprzedaż biletów wyłącznie online

23.08 (piątek), godz. 10.00
Duże i małe skarby Pana Twardowskiego
Oprowadzanie i warsztaty plastyczne dla dzieci w wieku 6–10 lat
Miejsce: Thesaurus Cracoviensis
Prowadzenie: Mikołaj Niedojadło

Mural zdobiący fasadę Thesaurusa stanie się punktem wyjścia do poznania legendy o Panu Twardowskim, a podczas zwiedzania muzealnego skarbca będziemy szukać elementów ukazanych na malowidle. Uczestnicy będą także mogli zobaczyć, w jaki sposób profesjonalnie przechowuje się i zabezpiecza najcenniejsze eksponaty muzealne. Obejrzane przedmioty staną się inspiracją do wykonania prac plastycznych z wyobrażeniem propozycji własnych skarbów.

24.08 (sobota), godz. 11.00
Malowane torby
Warsztaty dla rodziny z dziećmi od 6 roku życia
Miejsce: Rydlówka
Prowadzenie: Joanna Makowska

Płócienna torba to wspaniały wynalazek – łatwo ją schować, można używać wielokrotnie, a do tego... samemu ozdobić. Podczas warsztatów będziemy więc uwalniać naszą wyobraźnię i tworzyć własne, niepowtarzalne torby. Ponieważ w tym celu używać będziemy trwałych farb akrylowych, sugerujemy, by ubrać się w rzeczy, które mogą się (trwale) pobrudzić. W trakcie warsztatów może się bowiem okazać, że wymalujemy nie tylko torbę, ale i siebie!

26.08 (poniedziałek), godz. 11.00
W dobrym stylu, czyli śladem krakowskiego romanizmu i gotyku
Spacer dla rodzin z dziećmi
Miejsce zbiórki: plac przed kościołem św. Andrzeja w Krakowie (ul. Grodzka 54)
Prowadzenie: Anna Magiera

Choć średniowiecze było istne wieki temu, to dzieła wówczas stworzone przetrwały próbę czasu i po dziś dzień możemy je podziwiać. Również na ziemiach polskich, więc i w Krakowie zachowało się wiele przykładów dawnego budownictwa. W średniowieczu wykształciły się dwa wielkie style architektoniczne – romanizm i gotyk. Sztuka romańska tryumfowała na terenie Francji i Niemiec. Kościoły pełniły wówczas nie tylko rolę sakralną, ale były także schronieniem dla mieszkańców podczas licznych najazdów. Stąd właśnie w budownictwie romańskim królowały solidne kamienne mury, wąskie otwory okienne czy masywne wieże. Z kolei sztuka gotycka zamieniła kamień na cegłę, a małe okna na wielkie ostrołukowe przestrzenie wypełnione kolorowymi witrażami. Zapraszamy na spacer, podczas którego na żywo zobaczymy najlepsze przykłady romanizmu i gotyku, jakie zachowały się w Krakowie. Na naszej trasie będą kościoły, obiekty miejskie i budynki uniwersyteckie. Odkryjemy wspólnie tajniki dawnej architektury i wyjaśnimy takie pojęcia jak biforium, pinakiel czy maswerk.
Uwaga! Sprzedaż biletów wyłącznie online

27.08 (wtorek), godz. 10.00
Na tropie melodii Krakowa
Spacer dźwiękowy połączony z warsztatami dla rodzin z dziećmi w wieku 10–13 lat
Miejsce zbiórki: Park im. Wisławy Szymborskiej (ul. Karmelicka 24b)
Prowadzenie: dr Monika Widzicka

Podczas spaceru wytężymy słuch i uruchomimy wyobraźnię, by wytropić dźwięki tworzące melodię Krakowa. Jakie odgłosy towarzyszą nam na co dzień w mieście? A co słyszeli mieszkańcy Krakowa przed stu laty? Które dźwięki trwają mimo upływu lat, a jakie bezpowrotnie zniknęły? Podczas spaceru na uczestników będą czekać zadania dźwiękowe i ćwiczenia z uważnego słuchania. Spacer zakończymy warsztatami z tworzenia mapy dźwiękowej w Domu pod Krzyżem (ul. Szpitalna 21).
Uwaga! Sprzedaż biletów wyłącznie online

28.08 (środa), godz. 12.00
Spacerem od Domu Śląskiego do Plant
Spacer dla młodzieży
Miejsce zbiórki: ul. Pomorska 2
Prowadzenie: Tomasz Stachów

Ulica Karmelicka jest jedną z reprezentacyjnych ulic Krakowa. Na przestrzeni XX wieku była świadkiem wielu ciekawych, ale też i dramatycznych wydarzeń w historii naszego miasta i kraju. Jej zabudowa niewiele się zmieniła, przez co, spacerując wzdłuż jej traktu, łatwo przenieść się w czasie.

29.08 (czwartek), godz. 17.00–19.00
Łubianka z papieru
Warsztaty dla rodzin z dziećmi od 6 roku życia
Miejsce: Rydlówka
Prowadzenie: Anna Koblak

Łubianki (szczególnie takie wypełnione truskawkami…), zna każdy, ale czy spotkaliście się kiedyś z łubianką z… papieru. Anna Koblak nauczy Was jak przygotować papier do wyplecenia takiej łubianki także jak zaplatać te papierowe paski, tak by powstał niewielki koszyczek. A gdy już przygotujecie własne, wyjątkowe koszyczki, to nic tylko biec do lasu i szukać późnych malin.

31.08 (sobota), godz. 12.00
Budujemy domki dla owadów
Warsztaty dla rodzin z dziećmi w wieku 10–16 lat
Miejsce: Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego
Prowadzenie: Agata Skrzoska, Natalia Lisowska

Czy zastanawialiście się kiedyś, ile owadów zamieszkuje okolice Waszych domów? Te małe stworzenia są najliczniejszą grupą zwierząt na świecie. Wiele z nich jest pożytecznych i przynosi mnóstwo korzyści naszym ogrodom i balkonom. Zapraszamy na warsztaty, w czasie których będziecie mogli własnoręcznie zbudować domki dla owadów, aby pomóc im przezimować. Takie miniaturowe hotele możecie umieścić w swoich ogrodach, na balkonach i we wszystkich innych miejscach, w jakich pojawiają się owady.

Powiązane wydarzenia