Ustawienia prywatności
*Z wyjątkiem niezbędnych

Bajecznie kolorowa – mit i rzeczywistość. Wieś w kulturze przełomu XIX i XX w.

Najważniejsze informacje
  • Prowadzenie: dr Marta Rusek (Katedra Polonistycznej Edukacji Nauczycielskiej UJ)
  • Gdzie: Pałac Krzysztofory, Sala Fontany
  • Rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających, Pałacu Krzysztofory, Rynek Główny 35, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel. 12 426 50 60
  • Limit: 60 osób

Zapraszamy na spotkanie w ramach cyklu: Wykłady czwartkowe – Chłopomania dawniej i dziś

Użyte w temacie określenie „bajecznie kolorowa” odsyła do powieści Ignacego Maciejowskiego, wydanej w 1898 roku i noszącej właśnie taki tytuł.

Utwór ujawnia kulisy wzbudzającego sensację małżeństwa malarza Włodzimierza Tetmajera z Anną Mikołajczykówną, chłopką z Bronowic, co pozwala skierować uwagę na zagadnienie idealizacji życia wiejskiego oraz jego mieszkańców i postawić pytania o to, jaki przekaz o wsi niosą teksty literackie i sztuka przełomu XIX i XX?

Jaki jej obraz utrwaliły w zbiorowej pamięci? Dlaczego, pisząc o młodopolskim Krakowie, nie można pominąć zjawiska chłopomanii? Co zwrot ludowy, który obecnie obserwujemy, wnosi do rozumienia relacji społecznych w tamtym czasie?

Pytania te stanowią punkt wyjścia do namysłu nad mitologizacją i demitologizacją wsi w czasie formowania się nowoczesnego społeczeństwa i modernizacyjnych przemian.
Najważniejsze informacje
  • Gdzie: Pałac Krzysztofory, Sala Fontany