Praca oddziałów Muzeum Krakowa podczas weekendu majowego. Link

Wieża Ratuszowa, Przystań muzeum, Przystań Muzeum – bulwar Rodła
Najważniejsze informacje
Udział bezpłatny.

W tym roku dzień flagi obchodzimy w wodniackim wydaniu w postaci dnia z banderą w tle. Bandera będzie odgrywać główną rolę pod Wieżą Ratuszową, gdzie flisacy, szyprowie kolejnych odcinków flisu królewskiego przekażą sobie symboliczną flagę, jako znak przejęcia dowodzenia na kolejnym odcinku na rzece.
Czym jest flis Królewski?
Królewski flis na Wiśle jest corocznym wydarzeniem flisackim, które zrodziło się 19 lat temu z inicjatywy Jarosława Kałuży.  Polega na spłynięciu całej żeglownej Wisły ( od kilometra „zerowego” pod Oświęcimiem do Gdańska) pierwotnie na jedynym galarze zwanym „Solny”, a od kilku lat flis przyjął formę „wodnej sztafety”. Szyprowie (czyli kapitanowie) poszczególnych odcinków przekazują sobie banderę flisu. Pierwsze przekazanie bandery – od szypra odcinka Oświęcim- Kraków dla szypra odcinka Kraków- Sandomierz następuje uroczyście na Rynku Głównym, a uświetnia to wydarzenie zabicie dzwonu Bolesław.
Następnie wszyscy w barwnym pochodzie okraszonym flisacką muzyką udadzą się na Przystań Muzeum ( Bulwar Rodła, u ujścia Rudawy) by wspólnie wciągnąć banderę na maszt muzealnego galara „Szwajcarka”, co będzie symbolicznym rozpoczęciem sezonu na Wiśle.

Plan wydarzenia:
 -zebranie środowiska flisackiego pod Wieżą Ratuszową
- zabicie dzwonu Bolesław
- przekazanie bandery, przemowy szyprów Flisu
godz. 16.30- pochód wyrusza na Przystań

TRASA POCHODU
- Rynek – Wiślna- planty- Powiśle- górą bulwarów- przejście dla pieszych przez most Dębnicki- skwer Lajkonika- zejście na dół na bulwar- dotarcie na przystań ( Bulwar Rodła)
godz. 17.15 – na przystani przemowa Dyrektora Muzeum Krakowa i wciągnięcie przez niego bandery na maszt galara „Szwajcarka”
godz. 17.30 – flisacy ruszają w rejs ( rejs ma charakter wydarzenia zamkniętego)

Osoby prowadzące: Matylda Wejdman, Mateusz Niemiec

Najważniejsze informacje