Bilety onlineMuzeum dostępneDofinansowano ze środków Unii Europejskiej
Praca oddziałów Muzeum Krakowa podczas weekendu majowego. Link
Strona korzysta z ciasteczek!

„Genius loci” Pałacu Krzysztofory

Najważniejsze informacje
Sala Miedziana.
Udział bezpłatne, bez konieczności rezerwacji.

Zapraszamy na cykl wykładów „Z Krakowem na Ty”.

Pałac pod Krzysztofory, zwany także Krzysztofory, był jedną z najokazalszych rezydencji miejskich w Krakowie. W ciągu wieków z dziejami rezydencji wiele razy splatały się główne wątki historii Krakowa i Polski. W swojej historii budynek pełnił także różne funkcje: w średniowieczu był rezydencją mieszczańską, przebudowaną w XVII wieku na pałac magnacki, potem wielką kamienicę czynszową, a następnie został adaptowany na gmach urzędu, aby w końcu stać się siedzibą miejskiego muzeum.
Pałac Krzysztofory to jedno z najważniejszych miejsc pamięci w Krakowie. W 1809 r. przez pół roku znajdowała się tu kwatera główna księcia Józefa Poniatowskiego, naczelnego wodza wojsk Księstwa Warszawskiego. Tutaj zapadła decyzja o wybuchu powstania krakowskiego, w lutym 1846 r. ogłoszono Manifest Rządu Narodowego.W 1914 r. w gmachu znajdowało się najważniejsze w mieście biuro werbunkowe do Legionów Polskich.
W II poł. XX w Krzysztofory stały się synonimem awangardy i współczesnej sztuki Krakowa. Gotyckie piwnice stały się siedzibą plastycznej Grupy Krakowskiej II. W latach 1961–1980 działał tu teatr Cricot 2 Tadeusza Kantora.
O dziejach i dziedzictwie kulturowym tego miejsca opowie kustosz dyplomowany, dr Piotr Hapanowicz, kierownik Oddziału Pałac Krzysztofory.
„Z Krakowem na Ty” to cykl wykładów dla mieszkańców Dzielnicy I i Krakowa, połączony z prezentacją obiektów na wystawie stałej „Kraków od początku, bez końca” w Pałacu Krzysztofory.

Wykłady odbywają się w środy o godz. 17.00.
Najważniejsze informacje
Sala Miedziana.
Udział bezpłatne, bez konieczności rezerwacji.

Powiązane oddziały