Ustawienia prywatności
*Z wyjątkiem niezbędnych

Jom Riszon 2024 - niedziela w Starej Synagodze

Czarno-biała fotografia. Wnętrze Starej Synagogi.

Jak każdej jesieni, zapraszamy Państwa na Kazimierz, w Jom Riszon (hebr. niedziela, pierwszy dzień tygodnia żydowskiego kalendarza) do uczestnictwa w święcie oddziału muzeum w Starej Synagodze.

W tym roku zagłębimy się w życie codzienne krakowskich Żydów, do ich domów i miejsc, gdzie mogą dzisiaj świętować ważne wydarzenia, a także cofniemy się do czasów, kiedy musieli zadać sobie pytanie ,,zostać czy wyjechać?”.
Każdemu, kto do nas wstąpi w niedzielę 13 października, proponujemy:

Wykłady
Miejsce: sala edukacyjna na 1 piętrze
Czas: 10:00 – 15:30
Wykłady wstęp wolny

10:00 - 11:15 - Współczesne życie żydowskie w Krakowie.
Michał Zajda (Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Krakowie)

11:30 – 13:00 - Powojenne życie Żydów krakowskich w cieniu migracji.
Dr Ewa Węgrzyn (Instytut Judaistyki UJ)

14:00 – 15:30Przemilczane dwudziestolecie. Krakowscy Żydzi w latach 70. i 80. XX w.
Dr Monika Stępień (Instytut Judaistyki UJ)

15:30 - 17:00
- W 80 minut dookoła …. żydowskiego Podgórza. Oprowadzanie kuratorskie po wystawie Zanim wyrosły mury. Żydzi w Podgórzu
Miejsce: Sala Kobiet Północna
Limit 25 osób
Rejestracja w Centrum Obsługi Zwiedzających, Rynek Główny 35 (Pałac Krzysztofory), e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel. (12) 426 50 60

18.00 – 19.00 - Jarosław Bester. Muzyka żydowska w Starej Synagodze.
Jarosław Bester, krakowski akordeonista zaprezentuje autorską interpretację muzyki żydowskiej z terenów byłej Galicji. Łącząc elementy muzyki klasycznej z innymi stylami, tworzy oryginalną mieszankę brzmień. Twórca Bester Quartet (dawniej The Cracow Klezmer Band) i laureat wielu nagród współpracował m.in. z Johnem Zornem, Grażyną Auguścik, Vadimem Brodsky’m oraz z Sinfoniettą Cracovia.

Miejsce: główna sala synagogi
Bilet w cenie biletu wstępu na wystawę - 18 zł
Czarno-biała fotografia. Wnętrze Starej Synagogi.