W dniu 29 października (wtorek) w godz. 9:00-14:00 Fabryka Emalia Oskara Schindlera będzie nieczynna. Za utrudnienia przepraszamy. Link
Ustawienia prywatności
*Z wyjątkiem niezbędnych

Oprowadzanie po wystawie Apteka Tadeusza Pankiewicza w getcie krakowskim

Zdjęcie Apteki pod Orłem z perspektywy Placu Bohaterów Getta
Najważniejsze informacje
  • Osoba prowadząca: Katarzyna Kocik
  • Miejsce zbiórki: Apteka pod Orłem
  • Limit: 15 osób
  • Cena: 20 zł
  • Konieczność rezerwacji w Centrum Obsługi Zwiedzających, parter Pałacu Krzysztofory; godziny otwarcia: poniedziałek – niedziela 10.00 – 19.00, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel. (+48) 12 426 50 60
  • Sposób oraz miejsce zakupu biletów: Kasa w oddziale

Zapraszamy na wyjątkowy spacer ścieżkami podgórskiej historii, w której kluczową rolę odegrała Apteką pod Orłem.

W czasie drugiej wojny światowej na terenie getta krakowskiego działała apteka „Pod Orłem” zarządzana przez polskiego farmaceutę, Tadeusza Pankiewicza, który przez cały czas istnienia „dzielnicy żydowskiej” pracował i żył między jej mieszkańcami.

Z okien dyżurnego pokoju widział on zbrodnie, jakich dopuszczał się okupant nad bezbronną ludnością żydowską. Był świadkiem brutalnych deportacji Żydów do obozu zagłady w Bełżcu. Na prośbę przyjaciół z getta opublikował po wojnie wspomnienia, w których przypomniał losy tych, którym nie udało się przeżyć,  o których nikt inny nie mógł się upomnieć, ponieważ wyginęły całe żydowskie rodziny.

Podczas oprowadzania dowiemy się dlaczego farmaceuta pozostał w getcie, choć nie był Żydem. Odkryjemy rolę jaką pełniła apteka w „obmurowanym mieście”. Usłyszymy o losach i troskach ludzi,  o których pamięć dopominał się Tadeusz Pankiewicz – kronikarz krakowskiego  getta.
Zdjęcie Apteki pod Orłem z perspektywy Placu Bohaterów Getta
Najważniejsze informacje