Ustawienia prywatności

Kiedy: 19.10.2024 (sobota), g. 14:30
Bilety: 20 zł - dostępne w kasie Muzeum Nowej Huty
Prowadzenie: Grzegorz Jeżowski
Wiosną 1940 roku, na terenach rozciągających się pomiędzy dzisiejszym Placem Centralnym a willą Rogozińskich Niemcy założyli obóz pracy pod nazwą „Baulager 15/XIV”.

Na jego terenie byli przetrzymywani Żydzi z Polski i Węgier, jeńcy sowieccy, Polacy z KL Plaszow oraz polscy robotnicy przymusowi. Stosunkowo najwięcej wiemy o wydzielonej południowo-wschodniej części obozu, która przeznaczona została w 1944 roku dla jeńców radzieckich, pracujących przy budowie fałszywego lotniska w okolicach kopca Wandy. Na terenie obozu istniał również barak przeznaczony dla Żydówek, który jednak został szybko zlikwidowany w 1943 roku.

Spacer poprowadzi Grzegorz Jeżowski, pracownik Muzeum Krakowa Oddziału Pomorska, który badał historię obozu oraz jest autorem wystawy jej dotyczącej "Baulager 15/XIV - miejsce (nie)pamięci", którą można znaleźć pod poniższym adresem: https://muzeumkrakowa.pl/oddzialy/wystawa-oboz-pracy-przymusowej-baulager-15-xiv-w-mogile-1
Najważniejsze informacje
Gdzie: Muzeum Nowej Huty, os. Centrum E-1