Bilety onlineMuzeum dostępne
Ustawienia prywatności
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Aby uzyskać więcej informacji i spersonalizować swoje preferencje, kliknij „Ustawienia”. W każdej chwili możesz zmienić swoje preferencje, a także cofnąć zgodę na używanie plików cookie na poniższej stronie.
Polityka prywatności
*Z wyjątkiem niezbędnych

Warsztaty mistrzowskie dla dorosłych szopkarek i szopkarzy - poziom zaawansowany

Najważniejsze informacje
  • Miejsce wydarzenia: SPOTKA, Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35
  • Grupa odbiorców dorośli
  • Limit: 9 osób
  • Udział bezpłatny
  • Prosimy o zgłoszenia pod adres mailowy O.Jania@muzeumkrakowa.pl  lub numer telefonu +573 192 892

Warsztaty realizowane w ramach grantu „Szlifiernia diamentów szopkarskich” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Programu Kultura Ludowa i Tradycyjna.

Szopkarskie warsztaty mistrzowskie

Warsztaty przeznaczone są dla osób dorosłych, które chcą rozwinąć swoje umiejętności budowy szopek krakowskich (brały udział w Konkursie Szopek lub mają zamiar wystartować). Przewidywane są dwie grupy zajęciowe: dla początkujących oraz zaawansowanych. W trakcie warsztatów uczestniczki i uczestnicy będą mieć okazję poznać techniki twórcze od dwójki doświadczonych szopkarzy — Filipa Fotomajczyka i Andrzeja Malika. Zajęcia odbywać się będą w czerwcu (pierwsze spotkanie) oraz na przełomie września i października (po dwa spotkania w miesiącu) oraz w listopadzie.

Harmonogram zajęć:

Czerwiec — projektowanie szopek, przegląd tradycji i stylów szopkarskich, przygotowanie i umówienie projektów prac konkursowych.

Wrzesień — spotkanie w oddziale Thesaurus Cracoviensis, oglądanie prac dawnych mistrzów i analiza technik wykonawczych; przygotowanie konstrukcji szopki, brył, kompozycja przestrzenna prac, elektryka i mechanizmy.

Październik — techniki wykonywania detali oraz ornamentów szopek, witraże.

Listopad – wykonywanie figurek oraz innych elementów narracyjnych przegląd technik i wykonywanie.

Sylwetki prowadzących zajęcia:

Filip Fotomajczyk, szopkarz z 20-letnim stażem, zdobywca 18 nagród w Konkursie Szopek Krakowskich (w różnych kategoriach), popularyzator szopkarstwa. Z zawodu historyk i przewodnik miejski po Krakowie, od kilku lat współtworzy projekt warsztatów mistrzowskich, ale też prowadzi prezentacje w tej tematyce w kraju i za granicą. Na swoją działalność otrzymał w 2019 roku Stypendium Twórcze Miasta Krakowa, a za popularyzację zjawiska został uhonorowany nagrodą im. Anny Szałapak (2021) oraz Brązowym Krzyżem Zasługi (2025).

Andrzej Malik, 34 letni szopkarz z Krakowa, architekt, antropolog kultury. Ukończył studia architektoniczne na Politechnice Krakowskiej oraz studia magisterskie w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ. Pracuje zawodowo jako architekt, hobbystycznie zajmuje się humanistyką, malarstwem oraz wykonuje szopki. W jego rodzinie są one tradycją. Wykonywał je jego pradziadek Walenty, potem dziadek Włodzimierz, następnie tata Stanisław. W swoim życiu wykonał około 18 szopek i zdobył wiele nagród. W swojej twórczości stara się co roku na nowo interpretować architekturę Krakowa wykorzystując swoją wiedzę architektoniczną i nowoczesne technologie. W 2020 roku otrzymał Stypendium Twórcze Miasta Krakowa na działalność szopkarską, a w 2025 roku został odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Warsztaty są bezpłatne, dodatkowo wszystkim uczestnikom zapewniamy materiały i narzędzia niezbędne do pracy.
Najważniejsze informacje
  • Miejsce wydarzenia: SPOTKA, Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35
  • Grupa odbiorców dorośli
  • Limit: 9 osób
  • Udział bezpłatny
  • Prosimy o zgłoszenia pod adres mailowy O.Jania@muzeumkrakowa.pl  lub numer telefonu +573 192 892

Powiązane oddziały