Ustawienia prywatności

Wincenty Wodzinowski - w służbie idei - wykład

Najważniejsze informacje
  • Gdzie: Pałac Krzysztofory, Sala Fontany
  • Rezerwacje i sprzedaż biletów: Centrum Obsługi Zwiedzających, Pałac Krzysztofory; godziny otwarcia: poniedziałek – niedziela 10.00 – 19.00, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl,  tel. (+48) 12 426 50 60
  • Prowadzenie: Janusz Tadeusz Nowak (emerytowany pracownik Muzeum Krakowa)
  • Limit: 60 osób

Zapraszamy na spotkanie z cyklu: Wykłady czwartkowe – Chłopomania dawniej i dziś

W trakcie wykładu przedstawiona będzie pozaartystyczna działalność Wincentego Wodzinowskiego.

Jego wielkie zaangażowanie w różnorodne przedsięwzięcia społeczno-patriotyczne. Szczególnie wyróżnione zostaną dwa epizody: służba w Legionach Polskich 1914-1917 oraz praca w krakowskim Komitecie Obrony Państwa w 1920 r. podczas wojny polsko  - bolszewickiej.

Oprócz tego wymieniony będzie m. in. jego udział w organizowaniu krakowskich uroczystości poświęconych pamięci Juliusza Słowackiego i księcia Józefa Poniatowskiego, przygotowaniu I Zjazdu Legionistów Polskich w 1922 r., przewodnictwo w komitecie fundującym sztandar dla 20 pułku piechoty Ziemi Krakowskiej w 1924 r.

Osobne miejsce poświęcone będzie historii daru artysty dla Sejmu odrodzonej Rzeczypospolitej w 1927 r. monumentalnego obrazu Dzień Zaduszny w Katedrze na Wawelu.
Najważniejsze informacje
  • Gdzie: Pałac Krzysztofory, Sala Fontany
  • Prowadzenie: Janusz Tadeusz Nowak (emerytowany pracownik Muzeum Krakowa)
  • Limit: 60 osób