Kraków – średniowieczne miasto prawa magdeburskiego

Najważniejsze informacje:
typ zajęć:
czas trwania:
Ceny biletów na wystawę
Udział w zajęciach on-line plus 2 zł od uczestnika100.00 zł
Rezerwacje i terminy
Zapisy na zajęcia przyjmowane są najpóźniej na trzy dni przed planowanym terminem lekcji, w zależności od dostępności wolnych terminów.
Zgłoszenia prosimy kierować na adres e-mail: zdalnelekcje@muzeumkrakowa.pl

Zajęcia on-line

Poznamy średniowiecznych mieszkańców: dowiemy się, czym się zajmowali oraz jakie mieli prawa i obowiązki.

Lekcja interaktywna dla uczniów klas IV–VIII szkół podstawowych i ponadpodstawowych

Kraków to wręcz modelowe miasto średniowieczne. Zajęcia pozwolą uczniom zrozumieć, na czym polegała i jakie zmiany w funkcjonowaniu miejskiego organizmu spowodowała lokacja Krakowa na prawie magdeburskim. Poznamy więc układ urbanistyczny i najważniejsze zabytki średniowiecznej metropolii – zarówno te istniejące, jak i te, których już dawno nie ma, oraz obowiązujące tu zasady prawne, które regulowały życie miasta. Zagłębimy się w sprawy handlowe, w tym meandry dawnego systemu miar i wag. Przyjrzymy się miejskiej wytwórczości rzemieślniczej i zasadom jej organizacji. Poznamy też średniowiecznych mieszkańców: dowiemy się, czym się zajmowali oraz jakie mieli prawa i obowiązki.

Podstawa programowa (klasy IV-VIII):

Szkoła podstawowa (kl. IV-VIII): Historia - kl. IV (I.2, II.3, III.3); historia - kl. V-VIII (IV.2, IV.3)
Liceum ogólnokształcące i technikum: historia - zakres podstawowy (VIII.3, X.3)
Szkoły polonijne:
Szkoła podstawowa (kl. IV-VIII): język polski: cele kształcenia (II.2, II.6) kręgi tematyczne - kl. VII-VII (8); wiedza o Polsce: cele wychowawcze i rozwojowe (2, 3, 5), treści nauczania (1.3, 1.5, 5.4)

Podstawa programowa (licea i technika)

Liceum ogólnokształcące: wiedza o Polsce: cele kształcenia (2, 4, 5), treści nauczania (2.3, 4.3)
Najważniejsze informacje:
typ zajęć: