Ustawienia prywatności
*Z wyjątkiem niezbędnych

Spotkanie z konserwatorem dzieł sztuki

Kolorowa fotografia przedstawiająca dzieci w trakcie warsztatów.
Najważniejsze informacje:
typ zajęć:
stacjonarne
czas trwania:
Ceny biletów na wystawę
Lekcje muzealne, warsztaty edukacyjne, spacery miejskie, gry i questingi jednak nie mniej niż 200 zł od grupy15.00 zł
Zajęcia edukacyjne w oddziale Rynek Podziemny jednak nie mniej niż 200 zł od grupy22.00 zł
Wycieczki objazdowe realizowane w Muzeum Nowej Huty jednak nie mniej niż 200 zł od grupy* *cena nie zawiera kosztów transportu, który Zamawiający organizuje we własnym zakresie15.00 zł
Bezpłatny wstęp przysługuje jednemu opiekunowi na 10 uczestników.
Rezerwacje i terminy
Rezerwacje na zajęcia edukacyjne przyjmowane są najpóźniej na dwa tygodnie przed planowanym terminem wizyty w muzeum, w zależności od dostępności wolnych terminów.
Zamówienia należy składać telefonicznie lub mailowo w oddziale organizującym zajęcia.

Zapraszamy na nasze muzealne lekcje, które odbywają się w piątki!

Podczas zajęć uczestnicy zapoznają się z historią danej techniki konserwatorskiej oraz jej specyfiką, a także podstawami wybranych dziedzin sztuki i rzemiosła artystycznego.

Warsztaty edukacyjne
Czas trwania: 120 minut
  • edukacja artystyczna

Warsztaty prowadzone przez specjalistów z Pracowni Konserwacji Muzeum Krakowa. Podczas zajęć uczestnicy odwiedzają Pracownie Konserwacji, a w ramach wybranych warsztatów poznają zagadnienia, z którymi mierzą się konserwatorzy w swojej pracy.

Uwaga: opiekun grupy ma do wyboru dwa z sześciu proponowanych poniżej bloków tematycznych. Zajęcia prowadzone będą w podziale na dwie grupy w systemie rotacyjnym (dwa tematy po około 45 min).

W pracowni konserwacji tkanin

W trakcie zajęć uczniowie zapoznają się z podstawowymi rodzajami zdobień tkanin, takimi jak hafty, aplikacje i malowidła. Omówione zostaną nie tylko tradycyjne techniki ich tworzenia, ale również materiały do tego wykorzystywane. Podczas wizyty w pracowni obejrzą narzędzia i urządzenia stosowane przez konserwatorów. W części praktycznej – wykonanie próbki haftu.

W pracowni konserwacji szopek

W trakcie zajęć uczniowie zapoznają się z elementami konstrukcji szopki w oparciu o wybrany przykład z kolekcji MK. Zostaną zaprezentowane podstawowe techniki i materiały wykorzystywane do budowy szopek, ich konstrukcji, zdobień oraz konserwacji. W części praktycznej – wykonanie elementu szopki ze zdobieniami.

W pracowni konserwacji papieru

W trakcie zajęć uczniowie zapoznają się z budową książki. Poznają szczegóły pracy introligatora – kolejne etapy przygotowania okładki, składania i szycia stron, a także zastosowania narzędzi, takich jak: szywnica, prasa ręczna i kostka introligatorska. W części praktycznej (do wyboru w trakcie zamawiania warsztatu) – wykonanie notesu lub ozdobnego papieru ( w tym przypadku do odbioru w umówionym terminie).

W pracowni konserwacji metalu

Podczas zajęć uczestnicy zapoznają się z trudną, lecz fascynującą dziedziną sztuki, jaką jest metaloplastyka. W części teoretycznej zostaną omówione rodzaje metali, ich stopy i właściwości plastyczne, a także wyzwania, z jakimi muszą się mierzyć konserwatorzy metalu. W części praktycznej – pokaz robienia kopii monety z żywicy epoksydowej.

W pracowni konserwacji mebli i rzeźby

Podczas zajęć uczestnikom przybliżona zostanie krótka historia sztuki pozłotniczej oraz rodzaje materiałów i technik stosowanych w tej dziedzinie na przestrzeni wieków. Uczniowie będą mieli okazję poznać mozolny i czasochłonny proces rekonstrukcji obiektu, zanim zostanie poddany złoceniu. W części praktycznej – wykonanie złocenia szlagmetalem.

W pracowni konserwacji malarstwa

Podczas zajęć uczestnicy poznają wybrane techniki malarskie oraz rodzaje podłoży z nimi związanych. Omówione zostaną materiały i narzędzia stosowane przez konserwatorów malarstwa a także zasady ekspozycji i przechowywania obrazów. W części praktycznej – przygotowanie podłoży do różnych technik malarskich.

Słowa kluczowe:

konserwacja, techniki artystyczne, sztuka, kolekcje
Kolorowa fotografia przedstawiająca dzieci w trakcie warsztatów.
Najważniejsze informacje:
typ zajęć:
stacjonarne
czas trwania:
Ceny biletów na wystawę
Bezpłatny wstęp przysługuje jednemu opiekunowi na 10 uczestników.
Rezerwacje i terminy