Praca oddziałów Muzeum Krakowa podczas weekendu majowego. Link

stacjonarne
czas trwania:
Rezerwacje i terminy
Zajęcia realizowane są na zamówienie, w terminie uzgodnionym z oddziałem.

W trakcie zajęć dowiemy się dlaczego w XIX wiecznym Krakowie mieszkali żołnierze należący do armii austro-węgierskiej.

Gdzie mieszkali w czasie pokoju a gdzie w trakcie wojny. Gdzie ćwiczyli swoje umiejętności i do jakich formacji należeli. Opowiemy również jak wyglądały ich mundury, wyposażenie i broń, czym było zaplecze twierdzy i co z jego bogatego zasobu zachowało się do dnia dzisiejszego. Poznamy Szkołę Kadetów Piechoty w Łobzowie, koszary Arcyksięcia Rudolfa i Cesarza Franciszka Józefa, gmachy szpitala garnizonowego na Wawelu, Arsenał, prochownię, piekarnię forteczną oraz wiele innych ciekawych miejsc. Ilustracją do tematu będą materiały w postaci historycznych map, schematów, zdjęć archiwalnych i współczesnych, a także rekonstrukcje cyfrowe. Zajęcia są w całości realizowane w odrestaurowanym forcie Jugowice 52a, stanowiącym fragment Twierdzy Kraków.

Podstawa programowa:

Szkoły podstawowe: Historia (kl. V – VIII): XXV.2, XXVI.1, XXVI.1, XXVI.3, XXVII. 1; Wiedza o społeczeństwie (kl. IV–VIII): VIII.1; Przyroda (kl. IV–VIII): II.6, VII.5

Licea i technika: Historia (zakres podstawowy): XXXVIII.5, XXXIX.1; Historia (zakres rozszerzony): XXXVII.4, XXXVIII.5; Wiedza o społeczeństwa (zakres rozszerzony): V.7; Geografia (zakres podstawowy): I.2, I.3, I.4; Geografia (zakres rozszerzony): I.6
Najważniejsze informacje:
typ zajęć:
stacjonarne
czas trwania:
Rezerwacje i terminy
Zajęcia realizowane są na zamówienie, w terminie uzgodnionym z oddziałem.

Powiązane zajęcia edukacyjne