Apteka pod Orłem. Historia i pamięć

16,5 cm x 21,5 cm
ilustracje:
kolorowe i czarno-białe

Zbiór szkiców towarzyszących wystawie stałej Apteka Tadeusza Pankiewicza w getcie krakowskim.

Celem książki nie jest tylko opis dramatu jaki przeżyli żydowscy mieszkańcy Krakowa, ponieważ nie istnieją słowa, które byłyby wystarczające, aby to uczynić. Autorzy szkiców pragną zdefiniować, jaką rolę w naszej świadomości powinny dzisiaj zajmować te bolesne wydarzenia jakie miały miejsce nie tylko w Krakowie ale i na świecie. Kraków powoli odzyskuje pamięć o tragedii podgórskiego getta. Między innymi świadczy o tym fenomen Festiwalu Kultury Żydowskiej , Marsz pamięci czy liczne inicjatywy edukacyjne i naukowe. Przede wszystkim chodzi o pielęgnowanie pamięci o losach krakowskich Żydów i edukowanie w tej kwestii.

Spis treści:

Przedmowa - Michał Niezabitowski

Historia

Deportacje Żydów krakowskich do obozu zagłady w Bełżcu - 1942 rok - Robert Kuwałek

Świadkowie

"Pirogalach" (pierogi) - Yuval Yareach
Ślady pamięci - Katarzyna Zimmerer

Pamięć

Pamięć i historia II wojny światowej w działalności Muzeum Historycznego Miasta Krakowa - Jacek Salwiński
Polityka pamięci w Krakowie. pomniki, tablice, obeliski, sprzed roku 1989 poświęcone zagładzie Żydów - Jan Gryta
Apteka pod Orłem - pamięć odzyskana. Dzieje apteki jako przykład manipulacji pamięcią zbiorową - Anna Pióro
Żydowski Kraków, rzeczywisty i wyobrażony - zapiski na temat socjologii pamięci - Jonathan Webber