Bilety onlineMuzeum dostępne
Zmienione godziny otwarcia Muzeum Krakowa w okresie Świąt Bożego Narodzenia Link
Ustawienia prywatności
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Aby uzyskać więcej informacji i spersonalizować swoje preferencje, kliknij „Ustawienia”. W każdej chwili możesz zmienić swoje preferencje, a także cofnąć zgodę na używanie plików cookie na poniższej stronie.
Polityka prywatności
*Z wyjątkiem niezbędnych

Getto krakowskie 1941–1943. Przewodnik po terenie byłego getta

Anna Pióro

Informacje

miejsce wydania
Kraków
rok wydania:
2010
liczba stron
32
format:
12 cm x 21 cm
ilustracje:
kolorowe i czarno-białe

Przewodnik oprowadza po najważniejszych miejscach i obiektach w getcie

Zaktualizowane wznowienie wydanego po raz pierwszy w 2005 roku przewodnika po terenie krakowskiego getta, w dwóch wersjach językowych.

Trzeciego marca 1941 roku ukazało się zarządzenie gubernatora dystryktu krakowskiego Otto Wächtera o utworzeniu w Krakowie „ze względów zdrowotnych i policyjnych […] żydowskiej dzielnicy mieszkaniowej”. Getto zostało zlokalizowane na prawym brzegu Wisły, na terenie dzielnicy Podgórze. Obejmowało swoim zasięgiem kilka ulic wokół pl. Zgody (obecnie pl. Bohaterów Getta) – łącznie 320 budynków. Był to obszar położony pomiędzy Wisłą, Rynkiem Podgórskim, Krzemionkami i linią kolejową Kraków–Płaszów.
Ostateczny termin przesiedlenia do getta został wyznaczony na 20 marca tego roku.

Przewodnik oprowadza po najważniejszych miejscach i obiektach w getcie (m.in. plac Bohaterów Getta, apteka „Pod Orłem” Tadeusza Pankiewicza), opisuje warunki życia i codzienność jego mieszkańców oraz metody prześladowań stosowane przez okupanta.
Książka zawiera także szczegółową mapę getta oraz plan rozmieszczenia wszystkich oddziałów MHK.

Informacje

miejsce wydania
Kraków
rok wydania:
2010
liczba stron
32
format:
12 cm x 21 cm
ilustracje:
kolorowe i czarno-białe