Bilety onlineMuzeum dostępne
Ustawienia prywatności
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Aby uzyskać więcej informacji i spersonalizować swoje preferencje, kliknij „Ustawienia”. W każdej chwili możesz zmienić swoje preferencje, a także cofnąć zgodę na używanie plików cookie na poniższej stronie.
Polityka prywatności
*Z wyjątkiem niezbędnych

Krakowski Hejnał Wolności

Janusz Tadeusz Nowak, Justyna Kutrzeba, Olga Jasionek

Informacje

miejsce wydania
Kraków
rok wydania:
2018
liczba stron
111
format:
17cm x 24cm
ilustracje:
czarno-białe

Folder wydany do cyklu wystaw dla uczczenia 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Pierwsza Kompania kadrowa strzelców na rozkaz Komendanta Piłsudskiego 6 sierpnia 1914 roku wyruszyła z krakowskich Oleandrów i przekroczyła granice zaborów w Michałowicach rozpoczynając walkę kolejnego pokolenia Polaków o niepodległość.
Dziesięć dni później powstały Legiony Polskie, a w kolejnych miesiącach i latach I wojny światowej inne polskie formacje walczące na różnych frontach.
Dodajmy jeszcze do tego Polaków walczących przymusowo w armiach zaborczych niestety walcząc po różnych stronach, nie mogliśmy się ustrzec bolesnych, bratobójczych walk.
W połowie 1918 roku było już wiadomo, że panowanie Austriaków w Krakowie i Galicji kończy się, mimo to chcieli oni tutaj jak najdłużej utrzymać władzę, by ograbić i wywieść do Austrii wszystkie dobra.
Szczególnie zależało im na zawartości magazynów wojskowych.
Dzięki udanemu przewrotowi w Krakowie i Małopolsce Zachodniej udało się zabezpieczyć i przejąć dla wolnej Polski bez rozlewu krwi wszelkie dobra zgromadzone przez zaborców, m.in. zawartość magazynów wojskowych, zaopatrzeniowych, żywnościowych, koszary i inne obiekty wojskowe czy cywilne wraz z wyposażeniem.
To zaangażowanie oraz bardzo dobra dla sprawy polskiej koniunktura polityczna, sprawiły, że odzyskaliśmy niepodległość a umowną datą stał się dzień 11 listopada 1918 roku.


Spis treści:

Wstęp

Justyna Kutrzeba. Kopiec Pamięci
Spis eksponatówprezentowanych na wystawie
Wybrana bibliografia

Janusz Tadeusz Nowak, Wolność przyszła z Podgórza
Wybrane eksponaty prezentowane na wystawie
Wybrana bibliografia

Olga Jasionek, Wieża Pamięci
Wybrane eksponaty prezentowane na wystawie
Wybrana bibliografia

Informacje

miejsce wydania
Kraków
rok wydania:
2018
liczba stron
111
format:
17cm x 24cm
ilustracje:
czarno-białe