Bilety onlineMuzeum dostępne
Ustawienia prywatności
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Aby uzyskać więcej informacji i spersonalizować swoje preferencje, kliknij „Ustawienia”. W każdej chwili możesz zmienić swoje preferencje, a także cofnąć zgodę na używanie plików cookie na poniższej stronie.
Polityka prywatności
*Z wyjątkiem niezbędnych

Krzysztoforek nr 33

Informacje

miejsce wydania
Kraków
rok wydania:
2018
liczba stron
26
format:
21cm x 26cm
ilustracje:
kolorowe

Tematem tego numeru czasopisma Krzysztoforek jest rzeka Wisła.

Wisła, rzeka która wpływa na życie mieszkańców Polski ciągnie się od gór na południu aż po Bałtyk na północy.
Na obu jej brzegach leżą miasta, które właśnie dzięki Wiśle bogaciły się i prężnie rozwijały niestety rzeka bywała także groźna i kapryśna bo to nie tylko życiodajna siła, ale też niebezpieczny żywioł.
Krakowskie Nowinki opisują kataklizm który nawiedził Kraków w sierpniu 1813 roku kiedy to intensywny deszcz spowodował, że rzeka Wisła wylała zalewając Planty, otaczając wzgórze wawelskie , Błonia teren Ogrodu Botanicznego oraz miasto Podgórze jak również zerwała dwa mosty - Karola i Królewski.
W wehikule czasu przeczytacie jakie znaczenie komunikacyjne i handlowe miała rzeka dla całej Polski i jej mieszkańców, czym handlowano kto zaopatrywał się w polskie zboże, drewno,ołów,miedź, węgiel drzewny, smołę czy skóry zwierząt.
Krzysztoforek i Dorotka zabierają   nas w morską podróż kajakiem a dzięki spotkaniu z legendarną Wandą możemy wysłuchać jej historii.
Kolejny artykuł opisuje  krakowskie dopływy Wisły, budowle które możemy spotkać wzdłuż jej brzegów jak i mosty po których mieszkańcy przedostają się z jednego brzegu na drugi.
W podróżach małych i dużych płyniemy w rejs i odwiedzamy najpiękniejsze miasta leżące nad Wisłą poznajemy ich historię, zabytki które możemy zwiedzić jak i otaczającą je przyrodę.
A czy zastanawialiście się jak radzono sobie w czasach, gdy w domach nie było bieżącej wody?
W rozwiązaniu tej zagadki pomoże Wam Magiczny kufer, przeczytaje, naprawdę warto.
Dla tych z Was których interesują przysłowia i powiedzenia mamy takie oczywiście związane z wodą np. cicha woda brzegi rwie, przepaść jak kamień w wodę, wpaść z deszczu pod rynnę itd.
Kalejdoskop Tradycji przybliży legendę o dzwonie Topielców z klasztoru Sióstr Norbertanek a na koniec tego numeru mamy dla Was krzyżówkę po rozwiązaniu której dowiecie się jak brzmi łacińska nazwa rzeki Wisły.

Informacje

miejsce wydania
Kraków
rok wydania:
2018
liczba stron
26
format:
21cm x 26cm
ilustracje:
kolorowe