Bilety onlineMuzeum dostępne
Ustawienia prywatności
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Aby uzyskać więcej informacji i spersonalizować swoje preferencje, kliknij „Ustawienia”. W każdej chwili możesz zmienić swoje preferencje, a także cofnąć zgodę na używanie plików cookie na poniższej stronie.
Polityka prywatności
*Z wyjątkiem niezbędnych

Krzysztoforek nr 34

Informacje

miejsce wydania
Kraków
rok wydania:
2018
liczba stron
28
format:
21cm x 26cm
ilustracje:
kolorowe

Numer czasopisma Krzysztoforek poświęcony został historii i kulturze krakowskich Żydów.

Kraków od średniowiecza był jednym  najważniejszych ośrodków społeczności żydowskiej w Europie i to właśnie w tym mieście przez wiele stuleci najbliższymi sąsiadami byli Polacy i Żydzi.
Zrozumienie historii naszego miasta nie jest możliwe bez znajomości historii krakowskich Żydów, dlatego właśnie w tym numerze staramy się przybliżyć obyczaje, język, religię, kuchnię żydowską jak również prowadzoną przez nich działalność handlową.
W Krakowskich Nowinkach przeczytacie jak panujący król Jan Olbracht nakazał mieszkańcom pochodzenia żydowskiego opuszczenie Krakowa.
Decyzja królewska była spowodowana atakami na ludność żydowską i pożarem w trakcie którego zamieszki przybrały na sile.
Zniszczenia były tak ogromne, że wolą króla wydzielone zostały nowe tereny do zamieszkania w sąsiadującym mieście - Kazimierzu.
Wehikuł czasu przybliży Wam historię społeczności żydowskiej w Krakowie, jak prześladowani byli z powodu innej religii i obyczajów w jaki sposób prowadzili swoją działalność handlową.
W artykule "Kuchnia Żydowska...w praktyce" wyjaśnimy co w kuchni żydowskiej oznacza pojęcie koszerności a także przedstawimy przepis na jedno z tradycyjnych dań kuchni żydowskiej zwanej Choroset.
Misja: Apteka to kolejna podróż w którą tym razem zabierze Was sam Krzysztoforek a to dlatego gdyż wyrusza w niebezpieczną przygodę na plac Bohaterów Getta do Apteki pod Orłem gdzie w czasie II wojny światowej  Tadeusz Pankiewicz i organizacja "Żegota" uratowali trzy tysiące krakowskich Żydów.
W strefie Małego Odkrywcy czeka Was spacer po ulicach i placach żydowskiego Kazimierza.
Podczas wyprawy poznacie miejsca i fakty ważne dla historii i kultury społeczności żydowskiej.
Wśród zasłużonych dla kultury i sztuki krakowian wiele osób jest pochodzenia żydowskiego, w Galerii Sław przyjrzyjcie się obrazkom, przeczytajcie teksty i uzupełnij brakujace słowa.
W podróżach małych i dużych poznacie największe miasto Izraela, leżące wśród gór Judei, między Morzem Śródziemnym a Morzem Martwym tym miastem oczywiście jest Jerozolima.
Tora to nazwa pięciu pierwszych ksiąg Starego Testamentu, zwanych też Pięcioksięgiem.
Księgi te opowiadają o stworzeniu świata, życiu Mojżesza, ucieczce Żydów z Egiptu i ich późniejszych wędrówkach, a także przymierzu zawartym z Bogiem na górze Synaj, o tym więcej przeczytacie w Magicznym Kufrze.
Tradycyjny język Żydów z Europy Środkowo-Wschodniej to jidysz, który łączy w sobie elementy kilku języków europejskich i hebrajskiego.
Będziecie się mogli z nim zapoznać w Hebrajskim Abecadle.
W Kalejdoskopie Tradycji przedstawiamy Wam święta żydowskie i kalendarz księżycowy którym Żydzi posługują się od bardzo dawna.
Na zakończenie numeru mamy dla Was krzyżówkę w której możecie sprawdzić co udało się Wam zapamiętać.

Informacje

miejsce wydania
Kraków
rok wydania:
2018
liczba stron
28
format:
21cm x 26cm
ilustracje:
kolorowe