Ustawienia prywatności

16,5cm x 24cm
ilustracje:
czarno-białe, kolorowe

Katalog prezentujący postać jednego z najbardziej cenionych polskich architektów - Jana Zawiejskiego.

Jan Zawiejski to jeden z najbardziej cenionych polskich architektów przełomu XIX i XX wieku, znany przede wszystkim jako projektant Teatru im. Juliusza Słowackiego.
Rola Zawiejskiego w rozwoju Krakowa wykracza jednak daleko poza wzniesienie teatru.
To właśnie on w dużej mierze nadał architektoniczny kształt gwałtownie zmieniającej się przestrzeni Krakowa przełomu poprzednich stuleci, wznosząc szereg gmachów publicznych i prywatnych kamienic.Budynki zaprojektowane przez Jana Zawiejskiego także i dzisiaj stanowią żywą część miejskiej tkanki Krakowa.
Architektura Zawiejskiego opowiada zatem o przeszłości, ale stawia r ównież ważne pytania o teraźniejszość:
m.in. o to, co pozostało ze spójnej wizji rozwoju Krakowa sprzed blisko stu lat.

Spis treści:

Przedmowa - Michał Niezabitowski
Słowo o wystawie - Kamila Twardowska
Jan Zawiejski i jego Kraków - Jacek Purchla
Modernizacyjna działalność krakowskiego samorządu w czasach Jana Zawiejskiego - Michał Wiśniewski
Co z nowoczesnością sprzed stu lat? Zagadnienia związane z ochroną dziedzictwa architektury historyzmu na przykładzie spuścizny Jana Zawiejskiego - Marek ŚwidrakWszystko czego się nauczyłem, poświęcić chcę memu miastu rodzinnemu - Krakowowi. Najważniejsze krakowskie projekty Jana Zawiejskiego - Kamila Twardowska
Wybrana bibliografia
Spis eksponatów