Bilety onlineMuzeum dostępne
Zmienione godziny otwarcia Muzeum Krakowa w okresie Świąt Bożego Narodzenia Link
Ustawienia prywatności
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Aby uzyskać więcej informacji i spersonalizować swoje preferencje, kliknij „Ustawienia”. W każdej chwili możesz zmienić swoje preferencje, a także cofnąć zgodę na używanie plików cookie na poniższej stronie.
Polityka prywatności
*Z wyjątkiem niezbędnych

Ostoja tradycji

Eugeniusz Duda, Anna Jodłowiec-Dziedzic, Dariusz Niemiec

Informacje

miejsce wydania
Kraków
rok wydania:
2016
liczba stron
255
format:
16,5cm x 21,5cm
ilustracje:
czarno-białe, kolorowe

Katalog do wystawy prezentowanej w Starej Synagodze oddziale Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.


W katalogu towarzyszącemu wystawie znajdują się bogato ilustrowane artykuły na temat architektury, historii i społecznej roli Starej Synagogi. Pożytecznym uzupełnieniem wiedzy o dziejach zabytku i krakowskiego rabinatu są opracowania poświęcone badaniom archeologicznym prowadzonym przy Starej Synagodze w latach 2014 - 2016 oraz systematycznej prezentacji urzędujących rabinów krakowskiej gminy żydowskiej od średniowiecza po wiek XX. Książka zawiera także katalog obiektów prezentowanych na wystawie: prac malarskich i graficznych oraz zabytków archeologicznych, pozyskanych w trakcie wspomnianych badań przy Starej Synagodze w ostatnich trzech latach.
Od czasu powstania aż do wybuchu II wojny światowej Stara Synagoga pełniła nieprzerwanie rolę głównej synagogi krakowskiej gminy żydowskiej. Była ośrodkiem życia religijnego i społecznego wspólnoty, centrum duchowej wiedzy rabinów i świeckiej władzy seniorów kahalnych.
Gdy po tragedii Holocaustu przestała pełnić rolę domu modlitwy, wyznaczono jej nową funkcję: stała się siedzibą muzeum zachowującego pamięć o wiekach bogatej historii i kultury żydowskiej w Krakowie.
Wszystko to sprawia, że synagoga Stara jest nie tylko najcenniejszym zabytkiem żydowskiej architektury sakralnej, ale także matecznikiem i ostoją tradycyjnej kultury krakowskich Żydów. Jest także najlepszym miejscem wystawy muzealnej na swój własny temat, nazwanej adekwatnie do poruszanej na niej problematyki Ostoją tradycji.



Spis treści:

Przedmowa - Michał Niezabitowski
Wstęp - Eugeniusz Duda
Średniowieczna geneza Starej Synagogi z krakowskiego Kazimierza - Dariusz Dziedzic
Historia i architektura Synagogin Starej od XVI wieku po jej adaptację na muzeum po II wojnie światowej -  Eugeniusz Duda
Społeczna rola synagogi. Rabini i kantorzy - Eugeniusz Duda
Wyjątkowe uroczystości i wizyty ważnych osobistości w mieście żydowskim i w Starej Synagodze (XVII-XX w.) - Anna Jodłowiec-Dziedzic
Rabini gminy krakowskich Żydów od XVI wieku do 1939 roku - Elżbieta Długosz
Wybrana bibliografia
Katalog eksponatów prezentowanych na wystawie




Informacje

miejsce wydania
Kraków
rok wydania:
2016
liczba stron
255
format:
16,5cm x 21,5cm
ilustracje:
czarno-białe, kolorowe