Bilety onlineMuzeum dostępne
Zmienione godziny otwarcia Muzeum Krakowa w okresie Świąt Bożego Narodzenia Link
Ustawienia prywatności
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Aby uzyskać więcej informacji i spersonalizować swoje preferencje, kliknij „Ustawienia”. W każdej chwili możesz zmienić swoje preferencje, a także cofnąć zgodę na używanie plików cookie na poniższej stronie.
Polityka prywatności
*Z wyjątkiem niezbędnych

Pomyśl o pseudonimie dla siebie...

Tomasz Stachow

Informacje

miejsce wydania
Kraków
rok wydania:
2018
liczba stron
159
format:
17cm x 24cm
ilustracje:
czarno-białe

Katalog wydany do wystawy czasowej w oddziale Fabryka Emalia Oskara Schindlera.

Katalog opowiada o losach młodego pokolenia, które urodziło się w pierwszych latach istnienia II Rzeczypospolitej, a okres młodości przeżywało w tragicznych czasach okupacji niemieckiej.
Prezentowane są w nim spisane wspomnienia siedmiorga młodych Polaków, którzy w 1939 roku mieli od 13 do 16 lat, byli mieszkańcami Krakowa i w okresie II wojny światowej zostali żołnierzami Armii Krajowej.
Nie był to jednak obraz całej generacji młodych ludzi, materiał wspomnieniowy, zaprezentowany został na podstawie ściśle założonej reguły.
Całą sytuację można potraktować jako przyczynek do dyskusji o tym jak lata 1939-1945 wpłynęły na codzienność mieszkańców w Krakowie.
Opowiadanie o trudnym czasie historii na podstawie osobistych wspomnień jest niezwykle interesujące, nie jest to opowieść zdominowana przez suchy język naukowy lecz jest niezwykle żywa i barwna.
Prezentujemy osobiste doświadczenia ludzi związanych z konspiracją wojskową w latach II wojny światowej, którzy dorośli do obowiązków wobec państwa i społeczeństwa w systemie skrajnie niekorzystnym i niebezpiecznym.



Spis treści:

Przedmowa - Michał Niezabitowski
O wystawie -  Tomasz Stachów
Żeby Rzeczypospolitej nie zabrakło obrońców - Janusz Odziemkowski
Moja młodość i wojna (wspomnienia)
Autorzy wspomnień (biogramy)
Spis obiektów

Informacje

miejsce wydania
Kraków
rok wydania:
2018
liczba stron
159
format:
17cm x 24cm
ilustracje:
czarno-białe