Bilety onlineMuzeum dostępne
Zmienione godziny otwarcia Muzeum Krakowa w okresie Świąt Bożego Narodzenia Link
Ustawienia prywatności
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Aby uzyskać więcej informacji i spersonalizować swoje preferencje, kliknij „Ustawienia”. W każdej chwili możesz zmienić swoje preferencje, a także cofnąć zgodę na używanie plików cookie na poniższej stronie.
Polityka prywatności
*Z wyjątkiem niezbędnych

Rydlówka

Małgorzata Palka

Informacje

miejsce wydania
Kraków
rok wydania:
2018
liczba stron
31
format:
11,5cm x 21cm
ilustracje:
kolorowe

Przewodnik po muzeum Rydlówka.

Rydlówka jest to zabytkowy dworek w stylu klasycystycznym usytuowany w Bronowicach Małych przy ulicy Tetmajera 28, w którym od 1969 roku mieści się Muzeum Młodej Polski.
Wybudował go malarz Włodzimierz Tetmajer lecz dom ten nie był zwykłą bronowicką chałupą, posiadał cechy, które sprawiały, że mógł pretendować do miana dworku: posiadał drewniane podcienie na froncie wraz z gankiem, po dwie izby po obu stronach sieni.
Dach pokrywała strzecha, ale nad frontowym gankiem położony był gont,zaś szczyt nad wejściem zdobił drewniany kartusz z herbem szlacheckim Tetmajerów.
Wewnątrz mieściła się także pracownia malarza.
W domu gościło wielu przyjaciół i znajomych gospodarza, a byli wśród nich malarze, poeci, pisarze i politycy.
Jednym z najbliższych przyjaciół Tetmajera stał się Lucjan Rydel, który w 1908 roku odkupił od niego najsłynniejszą bronowicką posiadłość a przebudowę powierzył znanemu krakowskiemu architektowi Józefowi Pokutyńskiemu.
Po przebudowie dom stał się prawdziwym dworkiem krytym dachówką a Rydel zamieszkał w nim ze swoją rodziną.
Odtąd dom zwyczajowo zaczęto nazywać Rydlówką.
"Bywają na świecie muzea związane z jednym twórcą czy nawet z jednym dziełem. Ale dworek Rydlówka to coś więcej niż miejsce, gdzie rozegrała się akcja Wesela Wyspiańskiego.
To jest przede wszystkim miejsce narodowego dramatu - te słowa Marii Rydlowej, wieloletniej kustosz muzeum w Rydlówce, niech posłużą za motto do opowieści o samym muzeum.

Informacje

miejsce wydania
Kraków
rok wydania:
2018
liczba stron
31
format:
11,5cm x 21cm
ilustracje:
kolorowe