Ustawienia prywatności

25 cm x 18 cm
ilustracje:
kolorowe i czarno-białe

Lajkonik jest jednym z najbardziej charakterystycznych symboli Krakowa rozpoznawalnym w całej Polsce a nawet i na świecie

Emanujący energią i nasączony kolorm pochód Lajkonika koresponduje wymownie z budzącą wyobraźnię odwagę zwierzynieckich włóczków, którzy w obronie miasta i jego mieszkańców bez namysłu podjęli walkę z potężnym najeźdźcą. I choć bardzo prawdopodobne jest, że legendarna bitwa włóczków z Tatarami to wątpliwie historyczny fakt, to jednak uniwrsalny przekaz o obywatelskiej odpowiedzialności pospolitego człowieka broni się tu bez konieczności przeprowadzenia dodatkowych dowodów. Lajkonik to opowieść, obrzęd, legenda, widowisko, atrakcja turystyczna, ale przede wszystkim mit- jeden z tych, które konstytuują miasto. Poczatki tego obrzędu i mitu należą do przeszłości.

Jak odległej?
Czy mamy tu ślady świetych koni Świętowita z czasów religii pogańskich?
Czy pół człowiek, pół koń jest tylko symbolem Krakowa?

Warto sięgnąć po niniejszą ksiązkę, która odpowiada na te oraz wiele, wiele innych pytań.

Spis treści:

Przedmowa: Michał Niezabitowski, Dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa
O wystawie: Andrzej Szoka, kurator wystawy
W zaprzęgu bogów, świątyni i tańcu. Sakralne znaczenie konia: Andrzej Szoka
Tajemnica pochodzenia Lajkonika. Konik Zwierzyniecki w oczach badaczy: Andrzej Szoka
Lajkonik - Konik Zwierzyniecki - dzieje niematerialnego eksponatu muzealnego: Andrzej Szoka
Strój Konika Zwierzynieckiego i jego orszaku na podstawie tekstów nźródłowych i historycznej ikonografii: Elżbieta Lang
Hulaj, hulaj koniku po zielonym gaiku...
"Koniki", "Kobyłki" i "Konie" w polskich obrzędach ludowych: Małgorzata Oleszkiewicz
Koń w zimowych obrzędach górali żywieckich: Barbara Rosiek
Kuda Lumping - Wierzgający Koń z Jawy: Monika Proba
Els cavallets - katalońskie koniki: Joanna Jankoś, Nuria Soler Cunill