Ustawienia prywatności

16,5cm x 24cm
ilustracje:
brak

Publikacja przedstawiająca fenomen teatru Pawlikowskiego z różnych perspektyw.

Sto lat po śmierci Tadeusza Pawlikowskiego przypominamy jego najważniejsze dokonania - nowatorskie rozwiązania inscenizacyjne, nieustanne poszukiwanie nowych środków wyrazu, umiejętność operowania światłem, dbałość o estetyczny, wizualny, ale także aktorski wymiar spektaklu.
Pawlikowski jest określany mianem pierwszego polskiego reżysera teatralnego.
Był człowiekiem, którego wyobraźnia, przenikliwość, umiejętność pracy z aktorem może nieustannie inspirować.
W niniejszej publikacji prezentujemy referaty znakomitych badaczy teatru wygłoszone w ubiegłym roku m.in.: prof.Dobrochy Ratajczakowej, prof.Anny Kuligowskiej-Korzeniowskiej, prof.Marii Prussak, prof.Małgorzaty Leyko, dr. hab.Diany Poskuty-Włodek, prof.Jana Michalika i prof.Emila Orzechowskiego.
Autorzy przedstawiają fenomen teatru Pawlikowskiego z różnych, często nieoczekiwanych perspektyw ukazując nie tylko jego wielowymiarowość i ponadczasowość, lecz także związane z nim kontrowersje.
Publikacja stanowi kontynuację cyklu wydawnictw przygotowanego przez Nowe Muzeum Tetralne, który otwarliśmy znakomitą monografią Tadeusz Pawlikowski - legenda, człowiek, teatr oraz katalogiem wystawy Tadeusz Pawlikowski i jego  teatr.

Spis treści:

Jan Michalik - Wolę upaść na plecy, jak na brzuch
Dobrochna Ratajczakowa - Krakowska Polska Teatralna Tadeusza Pawlikowskiego
Alicja Kędziora - Tadeusz Pawlikowski jako zarządzający instytucją
Julia Lizurek - Tadeusz Pawlikowski - twór czy twórca legendy?
Diana Poskuta-Włodek - Pawlikowski po Pawlikowskim: inspiracje /kontynuacje
Agnieszka Wanicka - Kazimierz Kamiński - aktor Pawlikowskiego
Emil Orzechowski - Modrzejewska i Pawlikowski - echa i ślady
Jan Ciechowicz - Pawlikowski i malarze
Anna Kuligowska-Korzeniowska - Pawlikowski i tematy żydowskie
Małgorzata Leyko - Tadeusz Pawlikowski: "Reżyseria jest moim ulubionym polem działania"
Anna Wypych-Gawrońska - Teatr muzyczny Tadeusza Pawlikowskiego
Maria Prussak - Wyspiański w teatrach Pawlikowskiego
Agnieszka Marszałek - Pod ciśnieniem? O cenzurze w teatrze lwowskim pod dyrekcją Tadeusza Pawlikowskiego
Maja Harbuziuk - Tadeusz Pawlikowski i teatr ukraiński towarzystwa "Ruska besida" przyczynek do
polsko-ukraińskich stosunków teatralnych (1900-1906)
Ewa Partyga - Ibsen Pawlikowskiego?
Wanda Świątkowska - Szekspir Pawlikowskiego
Irina Lappo - dramaturgia rosyjska w teatrze Pawlikowskiego
Dorota Jarząbek-Wasyl - "My, dwoje niepoprawnych..." Taduesz Pawlikowski i Gabriela Zapolska

miejsce wydania