Tarcze Legionów Polskich 1915-1917 w zbiorach MHK

17 cm x 24 cm
ilustracje:
kolorowe i czarno-białe

W zbiorach Muzeum przechowujemy tarcze min. z Bochni, Kałusza, Krosna, Ziemi Niskiej, Olkusza, Rudek, Sambora i Ziemi Starosamborskiej.

Publikacja prezentuje unikatową kolekcję tzw. tarcz legionowych. Pod patronatem Naczelnego Komitetu Narodowego poszczególne miejscowości fundowały tarcze, do których każdy obywatel mógł wbić gwóźdź, wpłaciwszy wcześniej odpowiednią kwotę na fundusz wdów i sierot po poległych legionistach. Początkiem przedsięwzięcia było ufundowanie w Krakowie Kolumny Legionów 16 sierpnia 1915 r. Widząc zapał i ofiarność społeczeństwa, postanowiono wyjść z tą inicjatywą poza Kraków. Jednak fundowanie kolumn w innych, mniej zasobnych miastach, wymagałoby zbyt wiele pieniędzy od ciężko doświadczonych wojną mieszkańców. Zaproponowano więc formę mniejszą – tarcze. Projektowali je bardzo często artyści cieszący się dużym uznaniem, m.in.: Kazimierz Witkiewicz, Karol Stryjeński, Antoni Procajłowicz, Wojciech Brzega. Tarcze Legionów należą do wyjątkowych pamiątek. Na gwoździach można odczytywać wygrawerowane dziesiątki nazwisk, instytucji i miejscowości. Świadczą o ogromnym poświęceniu patriotycznym tego pokolenia Polaków, które po latach zaborów doczekało niepodległości w 1918 roku.
Jest to jedyna taka kolekcja w Polsce.

Spis treści:

Nowy Sącz
Pilzno
Bibliografia (wybór)

Polish Legions Shields 1915-1917 in the Historical Museum of the City of Krakow Collection (summary)
Spis ilustracji
Indeks nazwisk (oprac. Wojciech W. Wiśniewski)
Indeks miejscowości (oprac. Wojciech W. Wiśniewski)

miejsce wydania
rok wydania: