Bilety onlineMuzeum dostępneDofinansowano ze środków Unii Europejskiej
Strona korzysta z ciasteczek!

Sposób na sukces - architektoniczny zawrót głowy

Jak wyglądała typowa kamienica w centrum Krakowa? Ile ma lat i kto w niej mieszkał? To pytania często zadawane w trakcie zwiedzania okolic Rynku Głównego oraz krakowskich Plant.
Dowiemy się dlaczego niektóre kamienice mają nietypowe nazwy oraz odczytamy znaczenie dekoracji, które zdobią ich fasady. Dowiemy się, kto marzył o pałacu lub gdzie na fasadzie budynku można odnaleźć kota, pawia a nawet wizerunki królów. Architektoniczny zawrót głowy czeka nas przy budynkach użyteczności publicznej, które zbudowano i ozdobiono według pewnych zasad. Wspólne rozszyfrowanie tych reguł pozwoli nam odczytać kod jaki niesie w sobie zabudowa historycznego Krakowa.

PROGRAM

  • 25.03.2023
Spacer:
WIELKOMIEJSKA ZABUDOWA PLANT – MIĘDZY ULICĄ DŁUGĄ A COLLEGIUM MAIUS, godz. 10.00
Historyczne centrum Krakowa, zamknięte do połowy XIX wieku w obrębie murów miejskich, dzięki wzbudzającej liczne kontrowersje decyzji o wyburzeniu fortyfikacji i utworzeniu miejskich ogrodów – Plant, zyskało kuszącą perspektywę rozrostu. Na przestrzeni XIX i w początkach XX wieku wokół Plant powstała reprezentacyjna arteria komunikacyjna na wzór wiedeńskiego Ringu, otoczona eleganckimi kamienicami, willami, pałacykami oraz licznymi budynkami użyteczności publicznej.
Spacer edukacyjny będzie okazją do przybliżenia wiedzy o wybranych budynkach, które sto lat temu dla społeczności miejskiej były istotnym symbolem rozwoju Krakowa i jego kultury.
Uczestniczy zapoznają się z historią takich budynków, jak np.: Collegium Novum i Kolegium Witkowskiego, Pałac Sztuki, teatr Bagatela czy gmach Towarzystwa Ubezpieczeniowego „Florianka”, w którym mieści się obecnie Akademia Muzyczna.

Działanie edukacyjne w budynku Kamienicy Hipolitów:
Warsztaty plastyczne:
„ZOSTAŃ PROJEKTANTEM KAMIENICY”
godz. 13.00
Zadaniem uczestników będzie zaprojektowanie fasady kamienicy własnego pomysłu. Biorący udział w warsztatach znajdą inspiracje pośród kolorowych zdjęć i wycinków, ukazujących wybrane krakowskie budynki oraz ich detale architektoniczne.
Warsztaty dla dzieci w wieku 6-10 lat.
Limit: 20 osób.

  • 26.03.2023
Spacer:
MIĘDZY STARYM A NOWYM KLEPARZEM - MIĘDZY WZNIOSŁOŚCIĄ GMACHÓW A FANTAZJĄ KAMIENICZNIKA . godz. 10.00
Kleparz stał się na przestrzeni XIX i w początkach XX wieku dzielnicą Krakowa prężnie rozwijającą się wokół placu targowego oraz reprezentacyjnej przestrzeni obecnego placu Jana Matejki, przy którym wzniesiono gmach Akademii Sztuk Pięknych i inne budynki użyteczności publicznej. Przy pobliskich ulicach powstały liczne kamienice o interesujących detalach zdobniczych, pozwalających na prześledzenie rozmaitych estetyk i prądów artystycznych modnych w architekturze XIX wieku.
Uczestnicy spaceru odkryją bogactwo dekoracji stiukowych i sgraffitowych zdobiących kleparskie kamienice, dowiedzą się, dlaczego kamienicę przy ulicy Długiej wieńczy minaret oraz jakim budynkiem inspirowali się Helclowie, fundując charakterystyczny gmach w pobliżu Nowego Kleparza.
Wykład:
dr Iwona Kawalla- Lulewicz „ KRAKOWSKIE KAMIENICE I ICH MIESZKAŃCY W XIX WIEKU” -16.00
Krakowskie kamienice kryją wiele sekretów. Związane są one z mieszkańcami budynków, przedsiębiorstwami w nich działającymi, a nawet detalami architektonicznymi. W trakcie wykładu postaramy się ujawnić owe tajemnice, jak również przybliżymy codzienne i odświętne życie właścicieli i lokatorów kamienic. Opowiemy skąd pochodzili, jak mieszkali, czym się zajmowali. Zaprezentujemy najważniejsze instytucje i firmy handlowe i usługowe mieszczące się w śródmiejskich kamienicach.