Bilety onlineMuzeum dostępne
Ustawienia prywatności
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Aby uzyskać więcej informacji i spersonalizować swoje preferencje, kliknij „Ustawienia”. W każdej chwili możesz zmienić swoje preferencje, a także cofnąć zgodę na używanie plików cookie na poniższej stronie.
Polityka prywatności
*Z wyjątkiem niezbędnych

Oprowadzanki - interaktywne oprowadzania tematyczne dla rodzin: jesień - zima 2024

Czy zwiedzanie kojarzy się Wam z długimi kolejkami, wyczerpującym marszem, przechodzeniem przez szereg sal i słyszanym z daleka „proszę nie dotykać”? Jeżeli tak, to z przyjemnością spróbujemy odczarować ten mit, bo wspólne zwiedzanie może okazać się nie lada zabawą.

Po wakacjach Muzeum Krakowa pragnie po raz kolejny zaprosić rodziny wraz z dziećmi w wieku 6–10 lat na spotkania w ramach edukacyjnego cyklu Oprowadzanki, czyli interaktywne oprowadzania tematyczne dla rodzin! Oprowadzanki to tematyczne oprowadzania rodzinne po wystawach stałych i czasowych oraz spacery. Głównym ich celem jest interaktywność, czyli działania angażujące wszystkich uczestników spotkania, zarówno rodziców, jak i dzieci. Rodziny poznają ekspozycje i nasze zabytki, a także przestrzeń miejską według obranego klucza tematycznego. Podczas Oprowadzenek nie zabraknie łamigłówek, zadań i wcielania się w role odkrywców i poszukiwaczy przygód.

Podczas jesiennej odsłony zaprosimy Państwa na Bielany, do niezwykłego Thesaurusa, gdzie pośród krętych uliczek pełnych eksponatów spróbujemy dowiedzieć się, co dla nas jest najcenniejszym skarbem. Następnie ruszymy w miasto i oddamy głos krakowskim duchom, by w Oprowadzankach po godzinach pokazały nam czarodziejskie zakamarki miasta. Na chwilę wrócimy jeszcze wspomnieniami do lata i odwiedzimy podkrakowską wieś, którą odmalował mistrz Wincenty Wodzinowski. Zaś na przywitanie zimy, odwiedzimy Podgórze. Pobawimy się w urbanistów i zbudujemy swoje własne miasto, a innym razem spróbujemy zaufać naszym zmysłom!

Zachęceni? To nie przegapcie tego, co dla Was przygotowaliśmy! Koniecznie zabierzcie całą Rodzinę i przyjdźcie do Muzeum Krakowa. Wspólnie spędźmy jesienne i zimowe weekendy!

PROGRAM NA WRZESIEŃ – GRUDZIEŃ 2024

W tajemniczym labiryncie, czyli budujemy własny skarbiec
21 września (sobota), uwaga – wyjątkowo godz. 10.00
Thesaurus Cracoviensis, ul. Księcia Józefa 337

Czy znacie historie o piratach? Celem ich wypraw są bardzo często nieodkryte lądy, do których prowadzi mapa skarbów. Piraci poszukują złota i drogocennych klejnotów, a być może prawdziwym bogactwem jest coś zupełnie innego? Zapraszamy na zajęcia, w czasie, których poznamy tajemnice historycznych sezamów i wspólnie przemierzymy kręte labirynty najprawdziwszego skarbca. Zajrzymy do wnętrza Thesaurusa Cracoviensis, który mieści się w malowniczym otoczeniu Srebrnej Góry i lasku na Bielanach. Thesaurus to współczesny, lecz niecodzienny Skarbiec, który jest zarazem centralnym magazynem Muzeum Krakowa. To tutaj składowane są m.in. obrazy, rzeźby, szopki, medale i dawna broń, czyli najróżniejsze eksponaty muzealne. Podczas naszych warsztatów wspólnie wybudujemy własny skarbiec, a następnie wypełnimy go własnoręcznie wykonanymi zbiorami, bazując na tym, co zobaczymy podczas wędrówki po zakamarkach Thesaurusa.
Prowadzenie: dr Mikołaj Niedojadło

O krakowskich duchach, czyli czarodziejski spacer po Krakowie
11 października (piątek), uwaga – wyjątkowo godz. 18.00
zbiórka w holu Pałacu Krzysztofory, Rynek Główny 35

Nie od dziś wiadomo, że Kraków to magiczne miasto. Mówią o tym jego mieszkańcy i przyjezdni goście. Jednak ile w tych czarach jest prawdy? Kraków to miasto o ponadtysiącletniej historii. Nic więc dziwnego, że na przestrzeni dziejów przewinęło się przez nie wiele znamienitych postaci, a niektóre również po swojej śmierci postanowiły pozostać w Krakowie już na zawsze. Zapraszamy na niezwykły spacer po Rynku Głównym i okolicznych ulicach, w czasie którego poznamy historie duchów i straszydeł, które każdej nocy harcują po Krakowie. Poznacie takie sławy jak Pan Twardowski, a także te mniej znane, jak Czarna Dama czy Piękna Gabriella. Podczas spaceru dowiemy się także, jak wieki temu wyglądały kary za kradzieże i skąd najgłośniej słychać jęki złoczyńców. Uważajcie jednak, dzieci i rodzice! To spacer tylko dla najodważniejszych poszukiwaczy przygód o stalowych nerwach!
Prowadzenie: Małgorzata Kuciel i Anna Magiera

Listówka, otwartka i pisanka, czyli historie niezwykłe karty pocztowej!
26 października (sobota), godz. 11.00
Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

Wincentego Wodzinowskiego (1866 – 1940) należy bezsprzecznie uznać za piewcę piękna podkrakowskiej wsi. Jak mało kto umiał wejść w duszę człowieka i pokazać jej piękno na płótnie. Artysta malował sceny rodzajowe, pejzaże, portrety. Spuścizna po nim obejmuje także liczne fotografie, zapiski czy dyplomy. Jak to się jednak stało, że ten malarz z Igołomii stał się tak popularny? Rozgłos i sławę obrazom Wodzinowskiego przyniosły dość niepozorne… kartki pocztowe! To właśnie dzięki kolorowym reprodukcjom na pocztówkach, artysta stał się tak rozpoznawalny, że inni malarze, chcieli kopiować jego obrazy. A kiedy w ogóle narodził się pomysł wysyłania pocztówek, kto wymyślił tę popularną nazwę i jak zmieniał się ich wygląd na przestrzeni lat? Odpowiedzi na te i wiele więcej pytań poznamy dopiero podczas naszego oprowadzankowego zwiedzania.
Prowadzenie: Elżbieta Lang

Zbudujmy miasto!
23 listopada (sobota), godz. 11.00
Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51

Czy macie dobre oczy i potraficie wypatrzyć mały czerwony daszek kryjący się w zakamarkach muzeum? Tak? Sprawdzimy to! W czasie oprowadzania po Muzeum Podgórza zadaniem uczestników będzie odnalezienie ukrytych domków, które poprowadzą ich przez wystawę. Przy okazji opowiemy sobie, czym jest miasto, jak powstaje i z czego się składa, a także poznamy wiele podgórskich ciekawostek. Na zakończenie, niczym w prawdziwym biurze projektowym, każdy zaprojektuje własne miasto. A może nawet wymyśli mu nazwę?
Prowadzenie: Anna Warzecha

Dźwiękowe piłeczki
8 grudnia (niedziela), godz. 11.00
Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51

Zapraszamy na wspólną podróż po „Zmysłowym mieście”. Na pobliskim kopcu, we wtorek wielkanocny, obchodzone jest święto, zwane Rękawką. Podczas tego odpustu zakupić można najróżniejsze zabawki. My jednak nie będziemy czekać do wiosny i już teraz przyglądniemy się z bliska niepozornym piłeczkom, które dawniej można było znaleźć na Rękawce. W środku miały trociny, z zewnątrz szeleszczący celofan, całość montowana była na gumce. Wspólnie z uczestnikami zajęć wykonamy takie piłeczki. Piłki będą miały dodatkowo element dźwiękowy, dzięki czemu nawiążemy do przedmiotów pomocnych dla osób z niepełnosprawnością wzroku.
Prowadzenie: Katarzyna Bury

Informacje organizacyjne:

  • oprowadzania tematyczne dla rodzin odbywają się w wybrane weekendy
  • czas trwania poszczególnych zajęć wynosi 60–90 min
  • koszt udziału wynosi 20 zł od dziecka (jeden opiekun – wstęp bezpłatny)
  • rezerwacje przyjmuje Centrum Obsługi Zwiedzających – Rynek Główny 35 (Pałac Krzysztofory), e-mail: info@muzeumkrakow.pl , tel. (12) 426 50 60, godziny otwarcia: poniedziałek–niedziela 10.00–19.00