Bilety onlineMuzeum dostępne
Zmienione godziny otwarcia Muzeum Krakowa w okresie Świąt Bożego Narodzenia Link
Ustawienia prywatności
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Aby uzyskać więcej informacji i spersonalizować swoje preferencje, kliknij „Ustawienia”. W każdej chwili możesz zmienić swoje preferencje, a także cofnąć zgodę na używanie plików cookie na poniższej stronie.
Polityka prywatności
*Z wyjątkiem niezbędnych

45 lat odnowy Krakowa – miasta na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO

Kolorowa fotografia. Fasada Pałacu Krzysztofory.
Kurator wystawy
Walery Bubień

Biuro Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa oraz Muzeum Krakowa zapraszają na wystawę planszową rozmieszczoną pod arkadami w Pałacu Krzysztofory.

W tym roku mija 45 lat od wpisania zespołu staromiejskiego Krakowa (Wawelu, Starego Miasta, Kazimierza i Stradomia) na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, która została utworzona w 1978 roku. Historyczne centrum miasta Krakowa zajmowało wówczas jedno z 12 pierwszych miejsc na Liście Światowego Dziedzictwa. Obecnie składa się ona z 1157 obiektów rozmieszczonych w 167 państwach. Wśród nich 17 obiektów pochodzi z Polski.

Na wystawie czasowej 45 lat odnowy Krakowa – miasta na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO zostały przedstawione główne etapy i kierunki działalności Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa na rzecz odnowienia historycznej zabudowy Krakowa – od momentu jego powstania (18.12.1978 – pierwsze zebranie) po czasy nam współczesne. Przemiany polityczno-ustrojowe, które nastąpiły w latach 1989–1990, przyniosły pozytywne zmiany. Od tego czasu w skład Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa wchodzą znani eksperci w dziedzinie ochrony zabytków i konserwacji. Głównym źródłem finansowania prac pozostaje Narodowy Fundusz Rewaloryzacji Zabytków Krakowa. Przystąpienie Polski w 2004 roku do Unii Europejskiej poszerzyło możliwości uzyskiwania dotacji, co przełożyło się na zintensyfikowanie działań związanych zarówno z odnową, jak i ochroną zabytków w naszej części Europy. Na podstawie licznych fotografii towarzyszących ekspozycji przedstawiono niektóre historyczne budowle podczas ich remontu, a także liczne zabytki po zakończeniu prac renowacyjnych. Częścią wystawy planszowej jest Kronika życia miasta (1978–2023), w której zostały ukazane jedne z najważniejszych – zarówno politycznych, jak i kulturowych – wydarzeń odbywających się wówczas w mieście.
Kolorowa fotografia. Fasada Pałacu Krzysztofory.
Kurator wystawy
Walery Bubień

Powiązane oddziały