Cyberteka. Kraków − czas i przestrzeń

Krakowska Karta Rodzinna (bilet normalny) 14.00 zł
Karta Kraków dla Rodziny "N" (bilet normalny) 14.00 zł
Karta Kraków dla Rodziny "N" (bilet ulgowy) 12.00 zł
Legitymacja Działacza Opozycji Antykomunistycznej lub Osoby Represjonowanej z Powodów Politycznych zamieszkałego na terenie gminy miejskiej Kraków 1.00 zł
Oprowadzanie po wystawie stałej 145.00 zł
Oprowadzanie po wystawie stałej dla grup uprawnionych do zakupu biletów grupowych ulgowych 125.00 zł

Opis wystawy

Cyberteka, nowo otwarta wystawa w Pałacu Krzysztofory, pokazuje i przedstawia rozwój przestrzenny i urbanistyczny Krakowa od czasów przedlokacyjnych po lata 1909−1915, kiedy to realizowano projekt Wielkiego Krakowa.

Prace nad cyfrową rekonstrukcją Krakowa

Przed dziesięciu laty Muzeum Historyczne Miasta Krakowa rozpoczęło prace nad rekonstrukcją i wizualizacją dawnej historycznej zabudowy Krakowa. Było to nowatorskie przedsięwzięcie w Polsce, związane z projektem wykonania makiet fizycznych Krakowa z okazji zbliżającej się 750. rocznicy Wielkiej Lokacji miasta. W 2008 r. w Pracowni Dokumentacji Architektury i Zmian Urbanistycznych Miasta Krakowa powstała sekcja wizualizacji cyfrowych pod kierunkiem Piotra Opalińskiego, która prowadzi prace nad stworzeniem trójwymiarowych modeli miasta zarówno na poziomie urbanistycznym jak i architektonicznym.
Miejscem prezentacji dorobku muzeum w dziedzinie rekonstrukcji cyfrowych zabudowy Krakowa i jego aglomeracji oraz programu digitalizacji zbiorów muzealnych jest wystawa Cyberteka. Kraków − czas i przestrzeń, realizowana w ramach projektu Krzysztofory od nowa, muzeum kompletne. Stanowi ona wprowadzenie do przyszłej wystawy stałej w Pałacu Krzysztofory zatytułowanej Kraków od początku bez końca, także będąc jednocześnie autonomiczną skarbnicą wiedzy o Krakowie. Ważnym celem tego projektu jest edukacja i upowszechnienie w zakresie dziedzictwa narodowego.
Kolorowe zdjęcie przedstawiające Pałac Krzysztofory z lotu ptaka
Kurator wystawy