Bilety onlineMuzeum dostępne
Zmienione godziny otwarcia Muzeum Krakowa w okresie Świąt Bożego Narodzenia Link
Ustawienia prywatności
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Aby uzyskać więcej informacji i spersonalizować swoje preferencje, kliknij „Ustawienia”. W każdej chwili możesz zmienić swoje preferencje, a także cofnąć zgodę na używanie plików cookie na poniższej stronie.
Polityka prywatności
*Z wyjątkiem niezbędnych

Czarna sztuka w Gnieździe Białego Kruka. W 550 rocznicę powstania pierwszego polskiego druku.

Wystawa czasowa
pod Arkadami Pałacu Krzysztofory
Kurator wystawy
Kustosz Leszek Sibila

Pałac Krzysztofory, oddział Muzeum Krakowa zaprasza na wystawę czasową. Prezentacja artefaktów związanych z dawnym krakowskim drukarstwem.

Książka w oprawie artystycznej M. Siedlecki „Jawa”, ok. 1913 r.
Książka w oprawie artystycznej M. Siedlecki „Jawa”, ok. 1913 r. Oryginał – zbiory MHK
Kraków – kolebka książki polskiej, z wielowiekowymi tradycjami drukarsko-introligatorskimi, na trwałe wpisał się przez arcydzieła tego kunsztu do dziejów naszego kraju. Wiek XVI, zwany w Polsce „złotym wiekiem” oraz XVII w., przynoszą prócz rozwoju drukarstwa również rozwój introligatorstwa, podnosząc je do wyżyn prawdziwej sztuki.

Pierwszym działającym w Polsce drukarzem, którego druk znamy był Kasper Straube. Pod koniec 1473 roku wydrukował kalendarz Almanach Cracoviense ad annum 1474. Był drukarzem wędrownym i w Krakowie przebywał tylko kilka lat. Jego warsztat znajdował się na Stradomiu, w klasztorze oo. Bernardynów.

Pierwszym drukarzem, który otworzył w Krakowie stałą drukarnię był Szwajpolt Fiol. Jego oficyna pojawiła się  jeszcze w l.80/90. XV w. Był pierwszym drukarzem na świecie, który drukował w języku staro-cerkiewnym. Kolejni, którzy związali swoją działalność z Krakowem przybyli na początku XVI wieku. Właścicielami tych oficyn byli m.in.: Jan Haller (w 1501 r. sprowadził do Krakowa wędrownego drukarza Kaspra Hochfedera od którego ok. 1505 r. przejął oficynę); Florian Ungler (od ok. 1510); Hieronim Wietor (1518); Maciej Szarfenberg (ok. 1526); Marek Szarfenberg (od 1543); Maciej Wierzbięta (od 1555). Pierwszą drukarnią która powstała Kazimierzu był oficyna założona w 1534 r. przez braci Samuela, Aszera i Eljakima Heliczów. Drukowała jako pierwsza w Polsce książki hebrajskie.

Wystawa otwarta nieodpłatnie.
Kurator wystawy
Kustosz Leszek Sibila

Mecenas Muzeum:

Logo Wodociągi Miasta Krakowa S.A.

Powiązane oddziały