Praca oddziałów Muzeum Krakowa podczas weekendu majowego. Link

Drzewka Emausowe w Pałacu Krzysztofory

Kolorowa grafika. Drzewko Emausowe.
Kurator wystawy
Maria Lempart

Od 10 kwietnia do 14 maja tegoroczne drzewka będą prezentowane na wystawie pod arkadami w Pałacu Krzysztofory.

Na straganach dorocz­nego kiermaszu odpustowego zwanego Emausem, odbywającego się nieopo­dal klasztoru Norbertanek na Zwierzyńcu w drugi dzień Świąt Wielkanocnych można było nabyć przeróżne drobiazgi. Niegdyś wierzono, że niektóre emausowe pamiątki odpędzają złe duchy i przynoszą szczęście. Dźwięk glinianych dzwonków zwiastował wesele i szczęście. Miał on także odpędzać zło. W czasach pogańskich szczególnym kultem darzone były również drzewa. Wiosną, kiedy dzisiaj obchodzimy Wielkanoc, dawniej odbywały się zaduszki. Wierzono, że w tym dniu dusze zmarłych pod postacią ptaków przesiadują w koronach drzew. Przez wiele lat na Emausie można było więc kupić drzewko życia jako pamiątkę z odpustu. Dziś taki symbol odradzającego się życia, nadziei i radości jest nam szczególnie potrzebny. A ponieważ rzadko spotyka się go na naszych emausowych kramach, Muzeum Krakowa od kilku lat zachęca wszystkich do własnoręcznego wykonywania tej specyficznej ozdoby wielkanocnej i uczestniczenia w dorocznym Konkursie na Najpiękniejsze Drzewko Emausowe, przygotowanym przez Dom Zwierzyniecki.

Prace konkursowe będą prezentowane na wystawie pod arkadami w Pałacu Krzysztofory od
10 kwietnia (Poniedziałek Wielkanocny) do 14 maja.

Do zobaczenia wiosną pod drzewkami!
Kolorowa grafika. Drzewko Emausowe.
Kurator wystawy
Maria Lempart

Mecenas Muzeum:

Logo Wodociągi Miasta Krakowa S.A.

Powiązane aktualności