Ustawienia prywatności

Od wielkiego dzwonu. Świętowanie w Krakowie

Kurator wystawy
Izabela Okręglicka

Wystawa czasowa „Od wielkiego dzwonu. Świętowanie w Krakowie” jest pierwszą wystawą tematycznie wpisującą się w zakres działań Centrum Interpretacji Niematerialnego Dziedzictwa Krakowa mieszczącego się w Domu pod Krzyżem. Jednym z ważnych działań Centrum jest m.in. dokumentowanie lokalnych zwyczajów i tradycji ludowych. Wystawa wskazuje najważniejsze doroczne praktyki religijne, zwyczaje oraz obrzędy miejscowej ludności, które z jednej strony znane są szeroko w całej Polsce, ale nieznana jest ich geneza. Są to: pochód Lajkonika, szopkarstwo krakowskie, odpusty Emaus i Rękawka czy procesja św. Stanisława. Z drugiej zaś strony, z antropologiczną ciekawością przyglądamy się nowym zjawiskom kulturowym. Interesuje nas które święta są ważne dla współczesnych krakowian, jak je spędzają, co robią jedynie „od wielkiego dzwonu”. Ekspozycja stara się pokazać jak wygląda obecnie krakowskie świętowanie.

Jednym z ważnych działań naszego Muzeum jest naukowe opracowywanie wszelkich zjawisk związanych z niematerialnym dziedzictwem Krakowa, tj. dokumentowanie lokalnych zwyczajów i tradycji ludowych. Nowoczesne muzeum nie tylko jednak zachowuje dla pamięci stare obrzędy, ale również bada współczesne aspekty dawnych zjawisk i metamorfozy minionych praktyk.
Kurator wystawy
Izabela Okręglicka