Bilety onlineMuzeum dostępne
Ustawienia prywatności
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Aby uzyskać więcej informacji i spersonalizować swoje preferencje, kliknij „Ustawienia”. W każdej chwili możesz zmienić swoje preferencje, a także cofnąć zgodę na używanie plików cookie na poniższej stronie.
Polityka prywatności
*Z wyjątkiem niezbędnych

Siłaczki

Muzeum Krakowa zaprasza na nowa wystawę czasową w Kamienicy Hipolitów.

Planowana wystawa odbędzie się po ponad 100 latach od daty ogłoszenia dekretu o prawie wyborczym dla Polek oraz uchwaleniu konstytucji marcowej, w której ustawowo to prawo zostało zagwarantowane.
Pamiętać należy, że w staraniach o zmianę pozycji społecznej polskich kobiet w początkach XX wieku dużą rolę odegrały mieszkanki Krakowa.
„Siłaczki” to dzieje życia mieszkanek Krakowa od czasów średniowiecznych po współczesność. Wystawa ilustruje przemiany społeczne, polityczne, obyczajowe i kulturalne,  które miały znaczenie dla emancypacji kobiet i ich dążeń do stania się pełnoprawnymi obywatelkami realizującymi swoje marzenia i pomagającymi innym uwierzyć w siebie.
Ważnym celem wystawy jest ukazanie różnorodnej roli kobiet w życiu społecznym, artystycznym i politycznym w przestrzeni miasta, lokalnej społeczności, a także w kontekście wydarzeń politycznych i społecznych dotykających bezpośrednio i pośrednio Krakowa w różnych epokach historycznych i współcześnie. To także okazja do prezentacji  aktywności kobiet w kontekście panujących w danym okresie schematów społecznych – ukazania na ile można być „wolną” w określonych ramach obyczajowo- społecznych i jak wyzwolić się z narzuconych ograniczeń.
Zwiedzający wystawę poznają sylwetki tak silnych osobowości , jak legendarna pierwsza studenta – Nawojka, ale także pierwsze „magister fermacyji” – rodzone siostry i zakonnice Filipina i Konstancja Studzińskie. O silnej osobowości takich sław jak aktorki Helena Modrzejewska i Antonina Hoffmann czy ikony polskiej sztuki XX wieku Zofii Stryjeńskiej nie potrzeba nikogo przekonywać, podobnie jak o sylwetkach emancypantek Marii Dulębianki, czy Kazimiery Bujwidowej.
Ważnym postacią będzie także krakowianka - królowa przedwojennego tenisa – Jadwiga Jędrzejowska, której styl gry powalał przeciwniczki oraz ilustratorska przedwojennego „Vogue” i „Harper̒s Bazaar”- Alicja Halicka.

Historia krakowianek ukazana będzie w kontekście ważnych przemian społecznych w Europie, jak międzynarodowe ruchy na rzecz emancypacji, aktywność kobiet w I i II wojnie światowej, aktywności na rzecz walki o demokrację.

W wystawie obok zbiorów z różnych muzeów będą eksponowane prace współczesnych artystek i artysty:

- Ewy Juszkiewicz
- Bettiny Bereś
- Ewy Ciepielewskiej
- Leny Achtelik
- Iwony Siwek- Front
- Agaty Stępień
- Ewy Skaper
- Antoniny Chmielewskiej - Meryndy
- Beaty Stankiewicz
- Marty Frej
- Jadwigi Sawickiej
- Erwiny Ziomkowskiej
- Marii Lemperk (Mytofanovej)
- Beaty Sosnowskiej
- Agaty Głogowskiej
- Patrycji Piętki
- Marty Frej
- Pauliny Taranek
- Bogumiła Książka

Współpraca:
Muzeum Collegium Maius Uniwersytetu jagiellońskiego
Konsulat Generalny Republiki Austrii
Włoski Instytut Kultury w Krakowie
Instytut Cervantesa w Krakowie
Fundacja Muzeum Herstorii Sztuki w Krakowie

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Mecenas Muzeum

Logo Wodociągi Miasta Krakowa S.A.

Powiązane oddziały

Powiązane wydarzenia