Bilety onlineMuzeum dostępne
Zmienione godziny otwarcia Muzeum Krakowa w okresie Świąt Bożego Narodzenia Link
Ustawienia prywatności
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Aby uzyskać więcej informacji i spersonalizować swoje preferencje, kliknij „Ustawienia”. W każdej chwili możesz zmienić swoje preferencje, a także cofnąć zgodę na używanie plików cookie na poniższej stronie.
Polityka prywatności
*Z wyjątkiem niezbędnych

Sztuka okopowa - wystawa zbiorów z kolekcji prof. Wiktora Szymborskiego

Kurator wystawy
Natalia Lisowska

Wspólnie z krakowskim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej zapraszamy na wystawę czasową w Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego.

Zapraszamy na wernisaż wystawy czasowej Sztuka okopowa przygotowanej przez pracowników krakowskiego oddziału IPN wraz z dr hab. Wiktorem Szymborskim, prof. UJ z Instytut Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

​​​​​​​Wystawa pokazywana w Oddziale Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego od 17 listopada poświęcona jest tzw. sztuce okopowej, czyli przedmiotom wykonanych z pozostałości po działaniach wojennych (odłamki, łuski itp.) bezpośrednio przez żołnierzy na polu walki ale także przez rzemieślników wykorzystujących metal pozostały po działaniach wojennych.

Zwiedzający będą mogli obejrzeć eksponaty z prywatnej kolekcji dra hab. Szymborskiego, wykonane przez żołnierzy z materiałów pozostałych po działaniach zbrojnych, zwłaszcza tych z okresu I i II wojny światowej. Wśród przedmiotów zgromadzonych na wystawie znajdują się zarówno proste rzeczy codziennego użytku, jak i wymyślne, ozdobne pamiątki w postaci wazonów, zabawek czy biżuterii, a to wszystko wyprodukowane z tzw. złomu wojennego.

Kolekcja prof. Wiktora Szymborskiego należy do największych tego typu w Polsce, dokumentuje różnego typu metody wykorzystania pozostałości po walkach na terenie ziem polskich. Mnogość eksponatów pokazuje także specyficzne "długie trwanie" pewnych sposobów radzenia sobie z wojną przez jej uczestników (obok siebie znajdują się pamiątki z czasów I wojny światowej i walk w Ukrainie w 2014 r.)

W prezentowanej kolekcji znajdziemy pamiątkowe pierścienie, wazony z łusek, nożyki do papieru ale także przedmioty związane z kultem religijnym i wiele innych.

Wernisaż odbywa się w ramach tegorocznego Dnia Otwartego Muzeów Krakowskich.
Kurator wystawy
Natalia Lisowska

Powiązane oddziały