Praca oddziałów Muzeum Krakowa podczas weekendu majowego. Link

Legitymacja Działacza Opozycji ( zam. na terenie Krakowa) 1.00 zł
Karta Krakowska (bilet normalny) 19.20 zł
Karta Krakowska (bilet ulgowy) 16.00 zł
Bilet zakupiony na wystawę stałą Pałac Krzysztofory "Kraków od początku bez końca" upoważnia do zwiedzania pokonkursowej wystawy szopek krakowskich z zastrzeżeniem, że we wtorki tj. w dniu nieodpłatnego wstępu na wystawę stałą w Pałacu Krzysztofory, a także dla wszystkich osób, które chcą zwiedzić wyłącznie wystawę pokonkursową szopek krakowskich, wstęp na tą wystawę jest odpłatny. Ustala się następujące ceny biletów wstępu na wystawę pokonkursową szopek krakowskich.

Szopki w Pałacu Krzysztofory!

Wystawa: Szopki w Pałacu Krzysztofory
Kurator: Małgorzata Niechaj
Miejsce: Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35, Kraków
Czas trwania: 11.12.2023 – 25.02.2024, godz. 9:00 - 18:00
W tym roku zapisy na konkurs szopek krakowskich prowadzimy w formie elektronicznej. Wszystkie osoby chcące wziąć udział w konkursie proszone są o zapisywanie się poprzez formularz. https://szopki.muzeumkrakowa.pl. Zapisy trwają do 5 grudnia.

Krakowski zwyczaj „chodzenia” z szopką po domach sięga XIX wieku. Jednak po I wojnie światowej zaczął powoli zanikać. By szopkarskie tradycje zachować dla następnych pokoleń, Jerzy Dobrzycki, kierujący magistrackim działem propagandy, w 1937 roku zorganizował pierwszy Konkurs Szopek Krakowskich. Po II wojnie światowej konkursy wznowiono, a ich organizacji podjęło się Muzeum Krakowa, kontynuujące tę tradycję do dziś. Celem konkursu jest zachowanie i rozwijanie szopkarskich tradycji Krakowa, których wykrystalizowany w ciągu kilkudziesięciu lat efekt – szopka krakowska – stał się światowym fenomenem o ustalonej międzynarodowej renomie i popularności. Konkurs ma wielkie znaczenie dla promocji i popularyzacji tego wyjątkowego wytworu tradycji niematerialnego dziedzictwa.

Szopka krakowska jest ewenementem na światową skalę. To smukła, wielopoziomowa, wieżowa, bogato zdobiona budowla, skonstruowana z lekkich, nietrwałych materiałów. Charakteryzuje się nagromadzeniem fantazyjnie przetworzonych i połączonych ze sobą zminiaturyzowanych elementów zabytkowej architektury Krakowa, w których scenerię przeniesiona została scena Bożego Narodzenia.

Co roku w pierwszy czwartek grudnia (w tym roku 7 grudnia 2023 r.) szopkarze przynoszą swoje prace na Rynek Główny i ustawiają je na stopniach pomnika Adama Mickiewicza, gdzie można je podziwiać od 10.00 do 12.00. Po hejnale krakowskim o godz. 12.00 wyrusza korowód szopek wokół Rynku prowadzony przez kapelę ludową z Bronowic, który prowadzi na scenę, gdzie następuje prezentacja szopek i szopkarzy. Następnie twórcy przenoszą swoje dzieła do Pałacu Krzysztofory, gdzie zostaną ocenione przez Jury, składające się m.in. z historyków, etnografów, historyków sztuki, architektów, plastyków.

Wyjątkowość zjawiska podkreśla wpisanie go w 2014 roku na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Ponadto od roku 2018 tradycja wykonywania szopek jest pierwszym wpisem z Polski na Liście reprezentatywnej niematerialnego dziedzictwa ludzkości UNESCO.

Ogłoszenie laureatów jubileuszowego konkursu nastąpi 10 grudnia 2023 o godzinie 14.00 na Sali Miedzianej w Pałacu Krzysztofory.

Jak każe tradycja, szopki zostaną pokazane publiczności od 11 grudnia 2023 r. do 25 lutego 2024 r. na wystawie pokonkursowej w Pałacu Krzysztofory.

81. Konkurs Szopek Krakowskich oraz pokonkursowa wystawa uzyskały honorowy patronat Polskiego Komitetu do spraw UNESCO.

Projekt dofinansowano z budżetu państwa - ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Ogłoszenie wyników konkursu:

10.12.2023, godz. 14.00, sala Miedziana, Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35
11.12.2023, otwarcie wystawy, Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

Ogłoszenie wyników konkursu dla dzieci:
17.12.2023, godz. 14.00, sala Miedziana, Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

Mecenas Muzeum

• Wodociągi Miasta Krakowa S.A.

Partner Główny wystawy:

• Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie

Sponsorzy i partnerzy wystawy:

• ARTIM Sp. z o.o.,
  • IMAGO CENTRUM SZTUKI LUDOWEJ Sp. z o.o.
  • GAMESCAPE Sp. z o.o.

Legitymacja Działacza Opozycji ( zam. na terenie Krakowa) 1.00 zł
Karta Krakowska (bilet normalny) 19.20 zł
Karta Krakowska (bilet ulgowy) 16.00 zł
Logo Wodociągi Miasta Krakowa S.A.

Dofinansowano z budżetu państwa - ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Prezentacja nagrodzonych szopek w kategorii dorośli i młodzież w 81. Konkursie Szopek Krakowskich

Powiązane aktualności