Praca oddziałów Muzeum Krakowa podczas weekendu majowego. Link

Kolorowy baner reklamujący wystawę
Kurator wystawy
Piotr Figiela
Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Zanim wyrosły mury. Żydzi w Podgórzu” 24.05.2023 godz. 15.00
Ceny biletów na wystawę
Bilet normalny 14.00 zł
Bilet ulgowy 12.00 zł
Bilet rodzinny 28.00 zł
Bilet grupowy 12.00 zł
Bilet grupowy ulgowy 10.00 zł
Karta Dużej Rodziny 7.00 zł
Krakowska Karta Rodzinna 7.00 zł
Karta Kraków dla Dużej Rodziny "N" (bilet normalny) 7.00 zł
Karta Kraków dla Dużej Rodziny "N" (ulgowy) 6.00 zł
Legitymacja Działacza Opozycji 1.00 zł
Oprowadzanie 100.00 zł

Tytuł wystawy nawiązuje przede wszystkim do czasu sprzed powstania murów krakowskiego getta w Podgórzu, które oddzieliły Żydów od świata zewnętrznego w okresie II wojny światowej, ale może być odczytywany także w sposób wieloznaczny.

Celem wystawy jest przedstawienie specyfiki społeczności żydowskiej Podgórza poprzez ukazanie jej wielowymiarowości, jak również pokazanie jak rozwijające się prężnie miasto wpływało na jego żydowskich mieszkańców i odwrotnie -jak społeczność żydowska pracowała nie tylko dla siebie, lecz dla ogółu mieszkańców Podgórza, a następnie Krakowa.

Opowieść o podgórskiej społeczności żydowskiej rozpoczyna się w czasach, kiedy była ona jeszcze częścią gminy żydowskiej na wielickim Klaśnie. Namiastka kahału w Podgórzu powstała dopiero w 1891 r. I to właśnie od tego momentu można liczyć dynamiczny rozwój społeczności żydowskiej w Podgórzu. Wystawa podzielona na kilka części opowiada o powstaniu i działalności gminy wyznaniowej, organizacji i stowarzyszeń religijnych i filantropijnych. Osobną część poświęcono działalności ekonomicznej podgórskich Żydów, którzy wnieśli swój niebagatelny wkład w rozwój przemysłowy Podgórza, a później Krakowa.

Wyjątkowy charakter ma część wystawy zatytułowana Rodzina. To pewnego rodzaju studium  z zakresu mikro historii pięciu żydowskich rodów z terenu Podgórza – Mondererów, Lewkowiczów, Sterngastów, Feldmanów i Offenów. Dzięki bogatej ikonografii pochodzącej przede wszystkim ze zbiorów rodzinnych, oczom odbiorców ukazuje się prywatny, domowy świat pięciu podgórskich rodzin, które w ciągu dwóch pokoleń przechodzą metamorfozę kulturowo-obyczajową. Wypełniony prawami Tory religijny świat rodziców ustępuje miejsca nowoczesnym ideom w świecie żydowskim takim, jak syjonizm i socjalizm.

Ostatnia zatytułowana Elita, prezentuje najważniejsze grupy i pojedyncze postaci z życia społeczności żydowskiej w Podgórzu, mające ogromne wpływ nie tylko na Żydów podgórskich, lecz także całą populację miasta. Byli to rabini z rodziny Fränklów, radni miejscy Podgórza, jednocześnie wybitni prawnicy i lekarze, tacy jak m.in. Samuel Aronsohn, Jakub Westfried, Salomon Oberlaender, Henryk Pisek, a także społecznicy i nauczyciele jak m.in. Amalia Wasserberger, Henryk Fränkel i zasłużony dla edukacji podgórzan i krakowian Salomon Spitzer. Wiele miejsca poświęcono również budowniczym i architektom związanym i realizującym swoje projekty w Podgórzu, takim jak m.in. Ignacy Tislowitz, Ferdynand Liebling i Adolf Siódmak.
Kolorowy baner reklamujący wystawę
Kurator wystawy
Piotr Figiela
Ceny biletów na wystawę
Bilet normalny 14.00 zł
Bilet ulgowy 12.00 zł
Bilet rodzinny 28.00 zł
Bilet grupowy 12.00 zł
Bilet grupowy ulgowy 10.00 zł
Karta Dużej Rodziny 7.00 zł
Krakowska Karta Rodzinna 7.00 zł
Karta Kraków dla Dużej Rodziny "N" (bilet normalny) 7.00 zł
Karta Kraków dla Dużej Rodziny "N" (ulgowy) 6.00 zł
Legitymacja Działacza Opozycji 1.00 zł
Oprowadzanie 100.00 zł

Mecenas Muzeum:

Logo Wodociągi Miasta Krakowa S.A.